84 die cijfers wel opmaken dat de bevolking in die honderd jaren aanmerkelijk moet zijn achteruit gegaanmaar hoeveel zij in ieder van de genoemde jaren bedragen hebbe kan er on mogelijk uit worden afgeleid. Een eenigszins aannemelijk mid- dencijfer toch voor de bewoners van ieder huis te vinden, is zoo goed als onmogelijk; omdat het van zelf spreekt, dat men niet aanstonds de huizen afbreektzoodra de bevolking afneemt noch aanstonds huizen aanbouwtzoodra zij toeneemt. Men woont in het eerste geval wat ruimer, in het laatste wat be- krompener; zoodat het aantal woonhuizen geen maatstaf zijn kan van het cijfer der bevolking op een gegeven tijdstip. Evenmin het getal der gesloten huwelijken omdat dit op verschillende tijden van verschillende omstandigheden afhangt. Men weet bijv. dat toenemende weelde, en de meerdere be hoeften die ieder, ook in het huwelijk, meent te moeten kun nen bevredigen velen van het aangaan van een huwelijk terug houden en het sluiten van huwelijken in de steden vooral zeer hebben doen afnemen in vergelijking van vroeger; maar in welke mate dit in de beide voorafgegane eeuwen heeft plaats gehad, is onbekend. //Worden niet de huwelijken,11 vroeg van de Spiegel eene eeuw geleden, in eene me morie van Maart 1773, omtrent de oorzaken van het verval der publieke finantiën en van de welvaart der ingezetenen van Zeeland; (zie Vueede, mr. Lauiiens Pietek van de Spiegei, en zijne tijclgenoolen le dl.bl 228) - worden niet de huwelijken (vooral onder de lieden van fatsoen) en gevolgelijk //de populatie door een te hoog gestegen luxe verhinderd? hoe- veel houden zich niet van het huwelijk af, uit vreeze van dien staat niet te kunnen voeren dien zij ineeenden dat hun in evenredigheid met anderenpast en hoeveel moeten er zich //uit noodzaak niet afhouden?" Wanneer men het niet reeds wistmen zou hieruit kunnen zien dat de klachtendie ook wij nu en dan liooren aanheffen over de toenemende weelde niet nieuw zijn. Maar ook al ware het aantal huwelijken in de beide vorige eeuwen te Middelburg gesloten bekenddan

Archief | 1878 | | pagina 330