87 Wanneer men liet geboortecijfer van zeker aantal achtereen volgende jaren kentwelken factor van vermenigvuldiging heeft men dan als den vermoedelijk meest juisten aan te nemen De statistiek van het bekende zal het ons moeten wijzen; d. i. uit hetgeen ons bekend is moet het onbekende worden afgeleid. Uit den hier medegedeelden staat blijkt, dat de verhouding van de geborenen tot de bevolking in de jaren 18231872 was, als 1 28,3; met andere woorden dat de bevolking ge middeld 28 maal zoo groot was, als het cijfer der geborenen. Yan" de Spiegeedie zich, blijkens eene, onder zijne nagela ten papieren voorhanden Memorie van de bevolking van de provincie Zeelandopgemaakt in liet jaar 1786, mede met de statistiek der bevolking heeft bezig gehouden komt daarin tot liet resultaatdat Middelburg destijds eene bevolking had van 22000, en wel, door het aantal geborenen met 26 te verme nigvuldigen. Maar in eene der bijlagen van die Memorie zijnde een Staat van de geborenen en gestorvenen binnen Mid delburg in de jaren 17561785, geeft hij als geboortecijfer voor 1785 het getal 801 aan; een cijfer 't welk, gelijk alle de overigen van 1762 af, overeenkomt met de Registers ten radewaaruit hij blijkbaar geput heeft. Dit cijfer nu, met 26 vermenigvuldigd, geeft slechts eene bevolking van 20900 aan, dus 1100 minder, zoodat hij met 27 heeft moeten vermenig vuldigen, om tot een cijfer van 22000 te geraken. Keesseboom nam als vermenigvuldigingscijfer 35 aan. Daar gelaten dat hij hierover door den Engelschman Simpson, in diens Verhandeling over lijfrentenwerd hard gevallendie beweerde, dat het cijfer ongeveer 26 moest zijn, merk ik op vooreerst, dat Keesseboom in het geboortecijfer alleen de levend- geborenen opnam, waardoor het 6 a 6.} pCt. minder bedroeg dan dat der werkelijk geborenen en het vermenigvuldigingscijfer daarom door hem grooter moest worden genomen dan anders het geval zou hebben moeten zijnten anderedat hij de geboorten in de geheele provincie Holland en West-Priesland tot grondslag van zijne berekening namterwijl het bekend

Archief | 1878 | | pagina 333