88 is, dat liet aantal geboorten in het algemeen grooter is in de volkrijke plaatsen dan in de kleinere en op het platte land tengevolge waarvan het cijfer der geboorten in de eersten grooter is dan in de laatsten en daarom het vermenigvuldigingscijfer voor eene geheele provincie grooter mag en moet worden ge nomen dan voor eene volkrijke stad eindelijkdat het ge boortecijfer in Zeeland, in verhouding tot de bevolking, blij kens de rijks-statistiek over 18401864, grooter is, dan in eenige andere provincie van het rijkzoodat het vermenigvul digingscijfer om die reden voor Zeeland, en vooral voor Mid delburg kleiner moet zijn dan voor de provincie of voor het rijk. Intusschen meene men nietdat de zoogenaamd gunstige verhouding van de geboorten tot de bevolking iets bewijst ten voordeele van de plaats of stadwaarin die gunstige verhou ding wordt aangetroffenwant het geboortecijfer wordt op merkwaardige wijs beheerscht dooren houdt verband met dat van de sterfte in dezen zindat hoe meer sterftenvooral van kinderen beneden zekeren leeftijddes te meer geboorten in verhouding tot de bevolking't geen de statistici doet zeggen dat voor ieder kind dat sterft een ander moet geboren worden. Blijkens de rijks-statistiek over 184064 werden gemiddeld in Zeelaud 1 op 24,3 zielen der bevolking geboren zijnde liet gunstigst cijfer van alle de provinciën, terwijl het cijfer voor het geheele rijk was 1 op 28,45. Maar daar tegenover staat, dat Zeeland ook het ongunstigst sterftecijfer op een na aan wijst nl. dat van 1 op 30,84 terwijl het in Gelderland was 1 op 42,95 en in het geheele rijk 1 op 36,77. Alzoo stierven in het rijk gemiddeld per jaar27 in Zuid-Hol land en in Zeeland 32, van de 1000. Ook in Middelburg stierven in het öOjarig tijdvak 1823-72 gemiddeld 32 men- schen op iedere 1000 zielen der bevolking. In welke mate het cijfer der geboorten beheerscht wordt door dat der sterfte, blijkt op treilende wijs uit den zooeven In Zuid-Holland was het 1 op 30,78.

Archief | 1878 | | pagina 334