90 zulke die binnen deze stad s jaarlijks geboren worden en daar entegen sterven, gelijk in meer andere steden werd gepractiseerd de lijsten echterwelke daarvan vervolgens telken jare in den raad werden overgelegdwerden ter griffie gedeponeerd waaruit het mij nog niet gelukt is ze op te delvenen eerst in de Registers ten rade van 1762-1794 vindt men, bij het relaas der overlegging van de lijsthet getal der ge borenen en der overledenen aangeteekend. Voor de kennis van de voor 1700 geborenen zijn geen an dere bronnen aanwezig, dan de doopboeken der verschillende kerkgenootschappen. Die van de hervormden dagteekenen van 1574; zij zijn gelijk alle de anderen, in zoover onvolledig, dat zij alleen de gedoopten bevatten en derhalve noch de dood geborenen noch de voor 'den doop overledenennoch al de levendgeboren onechtenvermits van dezen velen buiten den doop werden gelatenook tengevolge van de ruweweinig christelijke, wijs, waarop moeders van onechte kinderenbij de doopplechtigheid door sommige predikanten werden bejegend. De doopboeken van de andere gezindheden zijn van veel later tijd; die van de katholieken eerst van 1665. Intusschen heb ik de gedoopten in de hervormdede walschede lutherse/ie en de eng else lie kerken sedert 1630 en die van de katho lieken sedert 1665 tot 1679 voor ieder jaar opgeteekend, De aldus verkregen cijfers vermeerderd met 7 pCt. voor de leven loos geborenende voor den doop overledenende onechte niet gedooptende mennonieten en de israëlietenen met 4^ pCt. voor de, tusschen 1630 en 1665 vermoedelijk geboren katho lieken leveren eene min of meer juiste voorstelling van het aantal geborenen in ieder van deze 50 jaren. Voorts zijn in 1827 door burgemeester en wethouders van Middelburg aan de destijds door de regeering ingesteld statistieke commissie de cijfers van tusschen 1700 en 1795 levend geborenen aan gegeven van welke cijfers ik echterbij gebrek aan betere alleen die over de jaren 17001749 heb gebruikt, omdat die van de volgende jaren tot 1794 wonderbaarlijk genoeg,

Archief | 1878 | | pagina 336