29 De weduwe de Elouano was hiertoe echter niet genegen, maar verlangde dat de Stad de geheele bant met alle de panden zou overnementegen restitutie van het daarop ge leende met deu verloopen intrestaan welk verlangen men echter niet goedvond te voldoen. Ofschoon de Bewindhebbers van de West-Indische compagnie aanvankelijk het Bngelsche huis niet schenen te kunnen ontrui men vóór Mei 1637 tengevolge 'waarvan besloten werd de zaak in de Wisselbank te beginnen schijnt men echter later met hen overeengekomen te zijn over de ontruiming vóór 1 No vember 1636 van dat gedeelte waarin de bank van leening gevestigd zou worden 1). En zóó kwam de Middelburgsche Bank van leening. nadat den 23 October eene, den vori- gen dagten Bade gearresteerde Ordonnantie op het erigeren van een huys van leeninghe linnen Middelburgh in Zeelandt j gepubliceerd was geworden -eindelijk den 10 November 1636 in werking; en wel in hetzelfde gebouw in de st. Jan straat waarin nog heden ten dage dus sedert nu 235 jaren de leenbank gehouden wordt. Het heeft in den voorgevelboven de ingangpoorteen gedosseerden zandsteen met het opschrift 7 Ruis van leeningen ter wederzijde daarvaneen dergelijkenmet de wapens van Zeeland en van Middelburg De inrichting van het huis tot leenbankmet de meubelee- Reg. ten rade 29 September 1636. 2) Deze Ordonnantiegedrukt bij Hans van der Hellen op de Groote Marktin 't wapen van Audenaardeschijnt hoogst zeldzaam te zijn. Zij was noch in het archief der Stad noch in particuliere verzamelingen van ordonnantiën te vindenterwijl zijin eene verzameling van costumen enz. van Middelburg op de Koninklijke bibliotheekvan welke de meesten gedrukt zijn, slechts in handschrift voorkomt. Het derde deel van het Register civil waarin zij was opgenomenis sedert meer dan eene eeuw te zoek. Ik had het geluk een gedrukt ex. er van aan te treffen in het bezit van den heer A. C. Beydals alhierdie ze mij welwillend ten gebruikeen daarna aan de Provinciale bibliotheek van Zeeland in eigendom afstond. Zoowel om de zeldzaamheid van het stukals omdat het de oudste oorkonde is van de Middelburgsche Leenbanklaat ik het hierachter als Bijlage afdrukken.

Archief | 1878 | | pagina 33