96 toonde dat geacht lid een hoogst zeldzaamdenkelijk uniek exemplaar van eene Middelburgsclie prijscourant van handels waren getiteldCours de negoce a Middelbourghle 19 De- cembre Van 1636. Ik heb op die prijscourant niet minder dan 185 artikelen of soorten van koopwaren geteld; de hoofdsoor ten bestonden in specerijen en olifantstanden; olie en lijn zaad stroop en honig (het laatste in 5 soorten)rijst en gedroogde vruchten verfioaren vitrioolaluin en lijmwas talk boter en kaas 7 soorten van geraffineerde en ruwe sui kerwolzout (in 14 soorten); ijzer, zijde, katoen, tabak, spaansche en fransche tvijnen in 26 soorten; potasch en zeep, granen en zaden in 17 soorten huiden loodzwavel en sal peter. Voorts komt er op voorde koers van de zee-assu rantiën op verschillende havens binnen en buiten Europaen eindelijk de wisselkoers op AmsterdamAntwerpenRijssel Laden, Parijs en Rouaan. Deze prijscourant werd zeer waarschijnlijk op gezette tijden door de Middelburgsclie kooplieden uitgegeven die dagelijks ter beurs bijeen kwamen zij bewijstdat in de genoemde waren handel gedreven werd. Dit zal ons niet verwonderen wanneer wij ons herinneren dat Middelburg sedert het jaar 1602 toen de Oost-Indische compagnie werd opgericht, eene kamer van die compagnie bezat en dat de stad in haar kapitaal 2 genomen had. Sedert 1621 had zij eene kamer van de West-Indische compagniein welker kapitaal zij voor -l- had deelgenomen en welke kamer, tusschen 1621 en 1636, 50 schepen en jachten in dienst gesteld en uitgerust heeft. Voegt daarbij de 8 kaperschepen van de Directeurs-compagniedan kan het ons niet bevreemdendat alle deze schepenwelke haar rijke ladingen uit Oost en West hier binnen brachten eene beweging gaande hieldenwaarvan wij ons thans nauwe lijks een denkbeeld kunnen maken. De stad had dan ook reeds in 1600 eene kamer van assurantie, ter beslechting om assurantie-geschillen opgerichtde koophandel des stadts gelijk Boxhokn zegtdagelijkcx toenemende en wijdt haer

Archief | 1878 | | pagina 342