30 ring en den aanleg van den tuin heeftblijkens het bewaard gebleven eerste Journaal, beginnende 10 November 1636, ongeveer 130 vl. gekost,. De tuin schijnt vrij wat grooter geweest te zijn dan de tegenwoordige en tot aan de Nieuwe Ilaven geloopen te hebben. Immers de aanleg en beplanting er van heeft 4S 1 sch. gekost, behalve 4 3 sell, we gens //zaden voor den hof," in welken men een paar hon den hield waarschijnlijk om den dieven respect in te boezemen. Al spoedig bleek er ruimte te kort te komen om de pan den die dagelijks in de bank werden gebracht behoorlijk te bergen; want den 9 Juni 1637 werd in den Raad besloten den zolder boven het achterhuis tot dat einde te doen op trekken en tevens een zijmuur te laten maken tot separatie van het morettenstraatje (thans de Heerenstraat) tot op de Nieuwe Haven. Men zou dien muur zóó doen fundeeren dat 't avond of morgenals 't nood is op dezelve eenig ge- bouw zoude mogen worden gemaakt't geenblijkens de tegenwoordige gesteldheid van de bijgebouwen achter het hoofdgebouwook gedaan is. Dat men, terecht, op brandgevaar bedacht was, blijkt uit de secrete notulen van 29 September en 16 October 1649 en van 16 Mei 1650. Men kocht namelijk het huis de drie hoefijzerseene bakkerij naast de bank, voor 1000 aanen verkocht het wederom onder voorwaarden dat het achterhuis en de oven daarin gebouwd geheel zouden worden weggebroken en met het ledige erf gelijk gemaaktdat daarop nooit eenig huis groot of klein zou mogen gebouwd worden en dat voorts het huis nooit zou mogen bewoond of gebruikt worden door bakkers smedenwijnbranders kuipersver- wers, zeepzieders, kaarsenmakers of andere personen //gevaar- //lijcke of dangereuse neringe doende." Het beheer van de bank werd gevoerd door twee van 16611672 door drie uit het collegie van wet en raad benoemde Commissarissen; aan weihen van 16721700 twee Commissarissen uit de burgerij waren toegevoegd; waar-

Archief | 1878 | | pagina 34