op een traktement van 200 1). De beleender had in 1073 2) 100 hij bekleedde waarschijnlijk dezelfde betrekking als Abraham Phoenicx, kassier van de losbank, in 1636. Men kan hieruit zien, dat de zaak in het groot werd op gezet; waartoe trouwens aanleiding bestond, als nader blijken zal bij de mededeeling van de verrichtingen der bank in de eerste jaren. Daarom behoefden Commissarissen het voorschrift van de Ordonnantie betreflende de beleening niet al te let terlijk op te vatten; persoonlijk bemoeiden zij zich in 't ge heel niet met de beleening van kleine en van middelbareen, slechts bij uitzonderingmet die van groote panden. Uit hunne kas die in de Wisselbank berustteverstrekten zij de noodige gelden aan den opper-boekhouder en kassier, die daar uit, op hunne machtiging, het noodige aan den onder-kassier verschafteter beleening van middelbare en van kleine panden. Van daar een post in het Journaal d°. 17 November 1636 '/Git.t.es van Rijkegem 'boekhouder en kassier dezer bank debet aan cassa van commissarissen één duizend pond vl. be- taald aan Laurus de IIondt onder-kassier dezer bank eter beleening van de kleine en middelbare pandend Alleen met de beleening van de groote panden schijnen zij zich aan vankelijk persoonlijk te hebben ingelaten; zij zeiven hielden die in bewaring. Het eerste groot pand, bestaande in eenige juweelen werd door den makelaar Symon «Tansz. Lacher, den 13 November 1636 ingebracht en daarop door den Com missaris Thibaut f 800 uitgeleend 3). Maar in den regel geschiedde zulke beleening door van Rykegem op autorisa tie van Commissarissen. Wat men onder gro'ote middelbare en kleine panden ver- 1) Journ30 April 1680. 2) Ibid12 Januari 1674. 3) Genoemde makelaar schijnt goede diensten aan de Leenbank bewezen te hebben; waarvoor men dan ook zijne erkentelijkheid betoonde, door hem eene vereering van 1gr. 10 toe te leggenalzoo bij hem ten dienste van de bank zeer faciei laat gebruiken en mede bet eerste groot pand daarin beeft gebracht." Journ. 21 November 1637. Archief llle. dl., le. st. 3

Archief | 1878 | | pagina 37