20 de Schelde en de Vecht werd aangevoerd; welk deel van de in Belgie en Frankrijk reeds stroomende Schelde (Escaut-Scaldis) bedoeld wordt, en waaruit de schrijver die mededeeling gehaald heeft, weet ik niet. Van Oosterzee in zijne vertaling van Le Hon's de mensch in de voorwerelddeelt uit eene Vlaam- sche kronijk mede, dat de eland nog in de tiende eeuw in Vlaanderen inheemsch wasen dat er ook in een briefwaarin keizer Otto toen nog koning der Frankenaan Baldrik bisschop van Utrecht, het jagtregt verleent in een gedeelte van het noorden onzes vaderlands, onder anderen ook melding ge maakt wordt van den //elo," waarschijnlijk eland. Voor Zee land evenwel is mij niets van elanden bekend, en voor da betee- kenis van den door mij beschreven hoorn doet het er ook niet toe, wanneer althans mijne meening, dat de hoorn uit diluvialen en niet uit historischen tijd afstamtniet op dwaling berust. Nu ik toch eenmaal bezig ben met den eland, zij het mij vergund een klein uitstapje te doen op taalkundig gebied en eene hypothese ie opperen over den naam van dat dier. De Zeeuwen kennen in hunne nationale taal den naam na tuurlijk niet; het Nederduitsche woord //eland" is het Duit- sclie woord Elentof Elenmet de Fransche uitspraak van //elan." Dat duitsche woord //elent," waarvan men, evenals in onze taai //elenthier" gemaakt heeft in het woord hertebeest hebben wij een dergelijk pleonasme is de vermoedelijke oor zaak waarom men reeds in de oudste tijden allerhande ellende aan dat dier heeft toegeschreven; men bedenke dat elenthier ook zou kunnen beteeken en dier van ellende elent. Behalve hetgeen Caesar en Pi.inius er reeds van verhalen, dat hij stijve gewrichten zou hebben eene fabel, ontstaan uit de lengte zijner voorpooten, evenals die lengte ook aanleiding heeft ge geven, tot het verhaal dat hij al grazende achteruit loopt om niet te stikken in zijne bovenlip verhaalde men van hem dat hij aan vallende ziekte zou lijden en die ziekte weten te genezen door met zijn poot achter het oor te krabben. Dat

Archief | 1878 | | pagina 404