21 denkbeeld, hetwelk het volk in Noordelijk Azie nog van hem heeft, is al weer oorzaak, dat men zulk een poot, en bij ge breke daarvan ringen uit zijne hoeven gemaaktals voorbehoed middel tegen die ziekte gebruikt. In het kabinet van liet Zeeuwsch genootschap bewaart men een uit Azie afkomstig elands pootje van een pas geboren dier dat vermoedelijk zulk een oorsprong heeft. Dat woord elenthier" is dus niets anders dan eene uitbrei ding van den duitschen naam Elenmaar het dier draagt in het Hoogduitsch daarenboven nog den naam van Elch ook dit woord is van ouden oorsprong en van daar dat men het in aanverwante talen terug vindt; zoo heet het in Ierland //Elk" en in Zweden of Noorwegen //Aelk" en //Alk." Het is merkwaardig, dat het volk in de tijden van Caesar en Pi.in lus die herten zoo reeds noemde; immers, zij vermelden ze onder de namen van Alce en Alcis, dus duidelijk met den Duitschen naam Elch of Alk of Elk met den Latijnschen vrou welijken uitgang e of is. Het is derhalve eene groote dwaling van de Grammatici geweestwanneer zij meenden dat dit woord Alce hetzelfde zijn zou als het Grieksche woord a//.» dat kracht beduidt, en dat door de Grieken aan die dieren die naam zou gegeven zijn, wegens hunne grootte. Waarlijk de Grieken hebben de in Noord-Duitschland en Scandinavië levende elanden niet hun naam gegeven en buitendien, wilde men een dier, wegens zijne sterkte den dwazen naam van //kracht" geven, dan kwam die beter den leeuw of den olifant toe Van de woorden elchen elendie zeker uit de oudste tijden afstammen, is de oorsprong geheel onzeker. Merkwaar dig is het evenwel, dat men in beide woorden het stamwoord //el" ontmoet, hetgeen men ook terug vindt in het woord ela- phus, waarmede de Grieken het hert aanduiden. Mij is het altoos voorgekomen, dat de primitieve menschen de dieren ge noemd hebben naar hun eigenschappen. Nu is er iets, dat aan de elanden eigenaardig iszij slaan namelijkals zij snel loopen de achterhoeven tegen elkaar en maken daardoor een geluid,

Archief | 1878 | | pagina 405