36 bij 't welk hij interpretatie verzocht van zijn octrooi, in dien zin dat hij wanneer hij zonder pand uitleendetoch den ge wonen intrest van 1 blank per pond en per week zou mogen rekenen, evenzeer als van de gelden die hij op pand uit leende. Bij dit rekest zijn als bijlagen gevoegd1°. de ge collationeerde copie van een rechtskundig advies, in het fransch, waarbijmet aanhaling van onderscheidene wetten uit de Pan decten en den Codexde redenen worden uiteengezet, om welke aan eene toestemmende beantwoording aan deze vraag rechtens niet te twijfelen valt. Het pand, wordt in het advies gezegd, is niet de oorzaak van de verbindtenis, maar slechts het ac- cessorium van de overeenkomst bij welke intrest van het geleende geld bedongen en beloofd is; daarom is het onver schillig of men met of zonder pand geleend hebbe. Waarschijnlijk heeft het origineel van dit advies gediend bij het rekest door Sijon" Lus, tafelhouder te Dordrecht en te Leiden, in 1589 aan de Staten van Holland over deze vraag ingediend enmet de daarop door die Staten den 28 Februari 15S9 gegeven beschikking, als tweede bijlage gevoegd bij dat van Salezetis 't welk met dat van Lus woordelijk overeen komt. Deze beschikking luidde als volgtDe Staten van //Holland verstaen en verclaren bj desen dat den suppliant //alhier gedurende den tyt van de octroijen hem verleent opt //houden van de tafelen van leeninge tot gerieff van partijen //zijn gewin ende prouffijt sal mogen doen van de leeninge //bij hem gedaen ende dieselve noch doen sal gedurende den //tyt van syn octroye als voorensoowel op brieven van obli- //gatieverbanden ende andere beloften tot synen pericule //als op de verzeekertheyt van panden ende goederen die den- //selven moeten wordden overgelevertsonder dat den suppli- //ant diesaengaende sal mogen misdoen ofte achterhaelt wor- //den." Nog was bij het rekest van Salezetis een advies gevoegd, den 25 April 1595 ten verzoeke van dezen, in ge lijken zin te 's Gravenhage gegeven door W. de Cocq en E. Dimmeralsmede een dergelijk advies, ten verzoeke van Sijon

Archief | 1878 | | pagina 40