24 dat vau een drietal jaren in het midden der vorige eeuw zoodat men daaruit de bouwstoffen voor eene nagenoeg volle dige geschiedenis sedert het begin der vorige eeuw zou kun nen putten. De geschiedkundige bijzonderheden dien polder betreffende, die aan dat tijdvak vooruitgaan, kunnen dus alleen in andere verspreide bronnen gevonden worden. De naauwe betrekking, die ik op dat waterschap sedert vele jaren reeds heb, en het groote belang, dat ik ook daarom er in steldeom van zijn oude geschiedenis iets meer te weten drongen mij om de bronnendie daarvoor ter mijner be schikking waren, te onderzoeken en in chronologische orde aanteekening te houden van 't geen mij voorkwam belangrijk te zijn. Ik deed dit niet met het voornemen, om daaraan meerdere bekendheid te geven. Wanneer ik evenwel nu en dan aan anderen eenige treffende bijzonderheden mededeelde, werd ik meermalen aangezocht die aanteekeningen te doen drukken. Lang aarzelde ik om aan dien aandrang gevolg te geven dewijl historische studie nimmer op mijn weg lag, mijne aan teekeningen zeker zeer onvolledig zijn, terwijl er vermoedelijk nog veel meer bronnen bestaan, mij onbekend of niet ter mijner beschikking, die ik had kunnen onderzoeken, indien ik daarvoor èn tijd èn gelegenheid had bezetenmaar niet het minst, omdat de gevolgtrekkingendie ik meende aan 't geen ter mijner kennis kwam te mogen ontleenennaar het oor deel van meer bevoegden hier en daar welligt zeer onjuist zijn. Aan de andere zijde wilde ik velendie zoo gaarne van de oude geschiedenis van dien belangrijken polder, die hun zóó 11a ter harte gaatiets meer wilden wetenniet geheel teleur stellen. Ik meende ook, dat het voor hen eenige waarde heb ben zouindien zij naar tijdsorde van eenige historische bijzon derheden kouden kennis nemen, geput uit verspreide oorkon den die niet onder het bereik zijn van de meesten hunner. Welkom was mij daarom het welwillend aanbod van het bestuur van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappenom mijne aanteekeningen ter zijner beschikking te stellen, met het

Archief | 1878 | | pagina 410