3a de oostzijde des poldersdewijl de polders Zonnemaire en Noord- gouwe te dier tijde nog niet bedijkt waren. Den 14 October 14£3 vaardigde graaf Jan van Beheren eene ordonnantie uitweder strekkende tot vereffening van ge rezen geschillen wegens het onderhouden der dijken in Schouwen. Uit den aanhef dier ordonnantie blijkt het, dat voortdu rend tusschen de geërfden in Schouwen wonendezoowel bin nen de steden als daarbuitengroot verschil en tweedracht bestond ten aanzien der dijken van het gemeene land (den pol der in zijn geheel)waardoor te vreezen wasdat bij den zwaren aanval der stroomen, dien de polder te verduren had, deze geheel te niet zou gaantenzij daarin wierd voorzienen dat te dier zake zoowel edelen (ambachtsheeren) als onedelen en poorters (de bewoners der steden) den graaf voortdurend met klagten lastig vielen. De graaf heeft zich daarop naar Zierikzee begeven en aldaar vierschaar belegd. Hier werd beslotendat de graaf met zijn raad eene ordonnantie op het onderhouden der dijkagie zou makenwaaraan edelonedel en poorter zich zouden moeten houden. Daaraan geeft de graaf gevolg, door terwijl hij zich nog te Zierikzee bevond, de ordonnantie van bovengenoemde dagteekening uit te vaardigen. De aanleiding tot het ontstaan dier voortdurende geschillen lag blijkbaar in de hoogst gebrekkige regeling van den onder - houdspligt der verschillende vijfde-deelen. Nu elk vijfde-deel te onderhouden had de dijken tot zijn vijfde-deel behoorende moest die onderhoudspligt zoo ongelijk mogelijk op de geërfden drukken. Niet alleen toch, dat die vijfde-deelen, wier oevers het meest werden aangevallen den zwaarsten dijklast te dragen haddendoch hier kwam nog bijdatnu in die vijfde-deelen voortdurend door het maken van inlagendie weder verloren gingen, gronden moesten worden buitengedijkthet getal der gemeten waarop de dijklast in zoodanig vijfde-deel bleef druk ken meer en meer verminderde en dus in dezelfde mate voor elk gemet de dijklast nog bezwarender worden moest.

Archief | 1878 | | pagina 418