36 dersverdeeld in vijf deelendie elk door een op zicli zelf staand collegie beheerd werdenaankleefde en doet zien hoe voortdurende twisten en oneenigheid door zoodanige organisa tie onvermijdelijk veroorzaakt werden. Het laat zich dan ook goed verklarendat Graaf Philips van Bourgondië, die spoedig daarop graaf Jan van Beijeren in de regeering is opgevolgd, het noodzakelijk rekende, om hier aan een einde te makendoor een collegie in het leven te roepen dat den polder in zijn geheel zou heheeren en met gezag zou worden bekleed boven dat der dijkgraven en gezworenen der verschil lende vijfde-deelenzooals hij dan ook deed bij de navolgende ordonnantie. Den 13 Maart 1425 begiftigde Philips van Bourgondië de stad Zierikzee met een privilegie, waarbij hij onder meer gunsten van anderen aard aan de regering van die stad het recht gaf, om den graaf zeven mannen als heemraden over den polder Schouwen te noemen (voor te dragen)die namens den graaf door den rentmeester van Beoosten-scheld zouden worden beëedigd. Aan die heemradendie met den regerenden burgemeester der stad Zierikzee zouden uitmaken het collegie van regenten van den Lande van Schouwen ('t welk van dit tijdstip tot het einde der 18e eeuw onafgebroken in stand bleef) werd door den graaf opgedragen het beheer over de geheele dijkagie van Schouwen zoowel zee- als inlaagdijken blijvende volgens die ordonnantie even wel de collegiën van dijkgraven en gezworenen in de verschillende vijfde-deelen (doch onder de super-intendentie van evengenoemd collegie) in officie, gelijk zij van ouder costume gedaan hebben. Deze collegiën van dijkgraven en gezworenen van de verschil lende deelen (later vieren-deelen) zijn dan ook in stand geble ven tot in het eerste gedeelte dezer eeuw. Aan het genoemde collegie van burgemeester en heemraden droeg de graaf op op de dijken schouwing te houden mits acht dagen te voren daarvan afkondiging doende in al de parochiën. Vermeldingwaardig is de wijze, waarop volgens dit privilegie

Archief | 1878 | | pagina 422