44 toegekend) en daaromme bidden (vragen of invorderen) als gewoonlic is (zoo als die vroeger werden ingevorderd of ont vangen) In de twee vijfde-deelen der 11000 gemeten Haamstede met omgeving en Brijdorpe met lijbelioorende bevangen) zullen er zijn 9 of 11 gezworenennaarmate noodig wordt geoordeeld, goede wijze, wetachtige mannenwoonachtig en wel gegoed in die vijfde-deelen, die als loon zullen hebben elk 12 schel lingen grooten In het vijfde-deel Kerkwerve zuilen zijn 5 of 7 gezworenen goede mannengegoed in dat vijfde-deel die elk als loon zullen hebben 18 schellingen grooten In 't vijfde-deel Zuidland zullen er zijn 5 of 7 gezworenen binnen dat vijfde-deel gegoeddie als loon zullen hebben elk 8 schellingen grooten; 3°. Dat men de invordering van den omslag, die men voor de gemeene rekening zal moeten doenonder goede borgstel ling in het openbaar zal verpachten (vermoedelijk voor elk deel afzonderlijk, zooals dit later voor de vieren-deelen steeds het geval is geweest) 4°. Dat in Schouwen geen vrijland meer zal zijn in iemands ambachtwaarvan de ambachtsheer eenig profijt zal trekken de dijkagie aangaandemaar dat die vrije gemeten ook deelen zullen in de verkaveling der dijken en in al de onkosten der dijkagie gelijk op met de andere gemeten. Men zal ook alle gemeenwerk en roedijken (waarmede vermoedelijk bedoeld worden de in lateren tijd voorkomende meeniewerhen of de werken die uit de algemeene kas werden betaald) verkavelen in deelen, zooals dit met de overige geschiedten den landman (den ge ërfde) daarop brengen (het onderhoud daarvan opdragen); 5°. Dat noch dijkgraaf, noch gezworenen, noch hunne be ambten eenig werk van sluizen, heulen of andere zullen mogen aannemen of daarin op eenige wijze betrokken zijn 6°. Dat men het beheer zou voeren met degenendie de graaf daarvoor had aangesteld en met de heemraden benoemd

Archief | 1878 | | pagina 430