45 volgens de handvesten daarvan gegeven aan Zierikzee (a°1425) en 7°. Dat bij uitzondering in de drie eerstvolgende reke ningen zullen mogen worden gebragt ten laste van net gemeene land de kosten, die de stad Zierikzee had gemaakt, zooals dit door hendie te zamen het beheer hadden over den pol der, zou geregeld worden ('tgeen vermoedelijk betrekking heeft op geldendie de stad Zierikzee tot behoud der werken had aangewend of voorgeschoten, toen door de bestaande geschil len de door de vijfde-deelen verschuldigde penningen niet waren ingekomen). Aan het slot der ordonnantie beveelt de graaf met zonder lingen ernst alle inwoners van Schouwen en allendie het mogt aangaan, deze ordonnantie getrouw te helpen handhaven, ter wijl hij tot bevordering daarvan den rentmeester van Beooslen- Sc/ield; den bailluw te Zierikzeeburgemeester en schepenen dier stad met de heemraden en een iegelijk lmnner in liet bijzonder met gelijke magt bekleedt, om hen, die tegen deze ordonnan tie mogten handelen of tegenweer doen (zich daaraan niet wil len onderwerpen) te mogen aantasten, grijpe?i en overbrengen in zijn gijzelhuis te Zierikzee (het 's Gravensteen) en aldaar te hou den tot den tijd toe, dat zij den graaf en zijn rentmeester JBeoosten-Scheld ten zijnen behoeve hunne overtreding zullen hebben gebeterd (voldaan aan de straf of boete daarop gesteld) hetgeen de graaf op hen zou verhalen en corrigerenals aan dengenedie het verderj van het land van Schouwen bedoelden De drie laatstgenoemde beschikkingenmet elkander in liet naauwste verband staande, zijn voor de geschiedenis van den polder Schouwenvan hoog belang. Daaruit toch blijkt, 't geen ook wel niet anders te verwach ten was, dat men in de vijfde-deelen, die tot het jaar 1425 elk een geheel onafhankelijk beheer hadden (zeer tot schade van den polder in zijn geheel) niet dan noode zich had on derworpen aan het centraal bestuur van burgemeester en heem raden door het privilegie van graaf Philips van 1425 in het leven geroepen.

Archief | 1878 | | pagina 431