46 Het is mij niet geblekenwie de aanstelling had der dijk graven en gezworenen in de verschillende vijfde-deelendoch indien in den geest dier tijdendie aanstelling niet uitsluitend heeft berust bij de ambachtsheeren in elk der vijfde-deelen dan zullen de heeren op hunne aanstelling vermoedelijk toch zeer overwegenden invloed hebben uitgeoefend. Nu de collegien van dijkgraven en gezworenen der vijfde- deelen door gezegd privilegie aan het collegie van burgemeester en heemraden ondergeschikt geworden waren en eene gemeene rekening van "t geen in 't belang des polders in zijn geheel moest gedaan worden tot stand kwam, was de invloed niet alleen van eerstgenoemde collegiendoch blijkbaar ook van de am bachtsheeren in zaken den polder betreffendegrooten deels gefnuikt en vervielen daardoor ook de geldelijke voordee- lendie aan deze in het vijfde-deel, waarop zij betrek king haddenbij den vorigen stand van zaken ten goede kwamen. Het blijkt tochdat die der vijfde-deelen in de gemeene reke ning ook wenschten opgenomen te zien, wedden van vasallen en officieren, die beweerden daarop aanspraak te hebben wegens hunne heerlijkheden en bedieningenuit de laatstgenoemde ordonnantie blijktdat de graaf opheft den vrijdom van dijk- last van het Vrijland (de zoogenaamde vrije gemeten) waarvan de ambachtsheeren profijten trokken de dijkagie aangaandeen bevaldat het vrijland voortaan gelijk met de andere gemeten deelen zou in de dijk- en polderlasten. Als tusschen de regels kan men lezendat voor dijkgraven en gezworenen niet altijd gekozen werden de meest geschikte en gegoede geërfden in elk der vijfde-deelen en dat er misbruiken plaats hadden, dewijl de graaf het noodig oordeelde omtrent het getalde geschiktheid en de belooningen der leden dier col legien bepaalde voorschriften te geven en hun uitdrukkelijk ver bood deel te nemen aan aannemingen van sluizenheulen enz. Uit de vordering van Jan van Hodenpiji, en zijne me destanders (blijkbaar de ambachtsheerenzooals hiervan nog

Archief | 1878 | | pagina 432