39 kisten, ieder inhoudende 60 musketten het 23e uit 5 balen onberoofde [meekrap); het 36e uit 400 steen vlas enz. 2) Deze panden werden geborgen in het pakhuis van de bank achter het gebouwof in bijzondere pakhuizenvan welke alsdan de sleutels aan de Commissarissen werden overgeleverd soms ook in handen van de makelaars gelatendoor wier tusschenkomst de beleening gedaan was. Het was dus de Stad met de oprichting van eene eigen leenbank niet uitsluitend te doen omzoo ais in de inleiding van de Ordonnantie gezegd wordtzorg te dragen voor de arme gemeente gelijk dat een christelijke magistraat inzonderheid toestaat ten eijnde deselve met gheen onbehoor- //lijcke woecker werde beswaert;" maar wel degelijk ook om, ten behoeve van den handel, eene crediet-instelling in het leven te roepen die op nog andere wijs dan de 20 jaar vroeger door haar opgerichte Wisselbank de kooplieden en reeders in hunne ondernemingen behulpzaam zou kunnen zijn. Ten bewijze herinner ik, zoo noodig, aan de hierboven reeds aangehaalde resolutiën van 9 December 1634 en 16 Januari 1636 in welke laatste gezegd wordt, dat de nota- belste negotianten op de beurs geoordeeld hadden dat de bank noodig was tot bevordering van de commercie en groot profijt aan de stad en inwoners zou kunnen toebrengen 3). Er was dan ook geene onderneming van eenig aanbelang in Middel burg welke niet, ter ondersteuning van hare oogmerken, of om zich staande te houden uit deze bron geput heeft. Meer of min aanzienlijke sommen werden door de Leenbank verschaft aan de West-Indische compagnie zoowelals aan de Commissie In het Journaal van Mei 1638 wordt gesproken van musketten met forcquetstokken, van welke men eene afbeelding vinden kan in De oude tijd 1869 bi. 24 en 25. Bij resolutie van 21 Augustus 1651 werd verboden wapenen te beleenen, op de boeten gesteld bij de ordonnantie op de wacht (1591 art. XIII). 2) In 1644 nam men 2 stukken rood-lakenen behangsel als pand aan. 3) Verg. Reg. ten rade 24 Juni 1672.

Archief | 1878 | | pagina 43