57 goede en deugdelijke informatiën, dat de treurige toestand, waarin de dijken verkeerden, vooral was toe te schrijven aan de nalatigheid van dijkgraven en gezworenen, dat die officiën werden verpacht en uitgegeven aan zoodanige liedendie on kundig waren en hunne functiën niet konden vervullen; dat die der regering van Zierikzee en andere ingezetenen dier stad, voor het belangrijkste gedeelte de geërfden in Schouwen zijnde, daardoor meer dan iemand anders schade leden en bij dien polder zóó groot belang hebbendevoor eene goede ver vulling dier officiën beter zorg zouden dragenom welke re denen de regering dier stad werd geoctroijeerd met de aan stelling van opperdijkgraafdijkgraven en gezworenen in Schouwen voor een tijdvak van drie jarenwelke officieren den graaf jaarlijks zouden betalen 30 ponden grooten Vlaams. Die regering had die aanstelling evenwel niet zonder het advies en goeddunken der vijftig of zestig breedste geërfden in Schouwendie na vooraf te zijn beëedigd daarvoor kiezen zouden de geschiktste personen die zij zouden kunnen vinden mede breed in Schouwen geërfd zijnde. De benoemden zouden door den rentmeester van Beoosten-Scheld worden beëedigd. Eigenlijk werd dus door dit privilegie in het leven geroe pen eene verkiezing van dijkgraven en gezworenen door de breedste geërfden onder de leiding der regering vom Zierikzee. Hoewel het onmogelijk is te bepalen, op welke wijze de in dezen bedoelde gedeputeerden informatiën hebben ingewonnen die zij goede en deugdelijke noemen, en of er dus volkomen geloof mag worden geschonken aan 't geen hun betrekkelijk die dijkgraven en gezworenen werd gerapporteerd, mag men toch wel aannemendat er bij de aanstelling dier personen misbrui ken plaats hadden en dat zij (getuige de treurige toestand waar in de dijken bevonden werden) hunne officiën of zeer ver waarloosden of ongeschikt waren die te vervullen. Mogt het gerapporteerde geheel overeenkomstig de waarheid zijn geweest, dan is het te vermoeden, dat ook de ambachts- heereu met de verpachting en uitgifte dier officiën in betrek-

Archief | 1878 | | pagina 443