65 die stad overkwam de ontzettende rampdat 7 7 zoutkeeten en daarbij nog 125 huizen door brand werden vernield, waardoor een schade geleden werd van 150,000 vl. van 40 grooten en de stad geheel -en al tot armoede verviel. De keizer verbond aan dit octrooi de voorwaarden, dat het bedrag van dien vrijdom alleen mogt worden besteed voor buiten werken (vermoedelijk voor oeverwerkenen dat het overige daarvoor benoodigd door ingelanden moest worden bijeengebragt, doch dat de gemeten die in H schot gelden [de schotbare) daarin een-derde minder zouden dragendan de vrije gemeten (de vrij landen of niet-schotpligiige)wijders dat de kosten voor inlagen en sluizen over de geheele breedte zouden worden omgeslagen gemel gemetsgelijhe (zoowel dus over de vrije of niet-schoibare als over de schotbare genieten) en dat van de uitgaven voor buitenwerken of inlagen eene afzonderlijke rekening zou worden gehoudendie moest worden gedaan aan genoemden heer van Malf. als opperdijlcgraafden rentmeester van Beoosten-Scheld burgemeester en heemraden en andere geërfden. Blijkbaar heeft dus de keizer een doelmatig gebruik dier gel den zooveel mogelijk willen waarborgen. Men besloot in 1526 een inlaag te leggen bij 'tf Heer ar ends haven, lang 339 roeden, breed in aanleg 19 roeden, op de kruin 16 voeten en hoog 18 voeten. Zie Waterbouwkundige aanteelcenigen bovengenoemd bl. 75. Uit de meerdere breedte en hoogte van dezen inlaagdijk in vergelijking met die, welke vroeger werden gelegd, is af te leidenof dat de grondslag veel lager wasof dat men een veel zwaarder dijksligchaam wenschelijk achtte, of dat beide omstandigheden te zamen aanleiding gaven om aan dien dijk grooter afmetingen te geven. Bij octrooi van 3 Julij 1530 heeft keizer Karei. V den vrijdom bij beide vorige octrooijen verleend nog voor 4 jaren verlengd (15291532), terwijl die door burgemeester, sche penen en raad van Zierikzee en heemraden was aangevraagd voor 9 jaren, of voor het tijdvak, waarmede de voor 18 Archief IIIe. dl. 3e. st. 5

Archief | 1878 | | pagina 451