68 van een inlaagdijk achter BriesJcerke, lang 300 roeden, breed in aanleg 8 a 9 roeden, op de kruin 16 voeten en hoog 17 voeten. Zie genoemde Aanteekeningenbl. 75 en 76. Den laatsten Pebruarij van 1533 werd door keizer Ka- rel V bij octrooi weder vrijdom aan Schouwen verleend nader te vermelden. Uit dit document blijkt het, dat sedert het vorige den 3 Julij 1530 verleend octrooi Schouwen aan de zuidzijde twee maal was geïnundeerd geworden (waarvan nog meer bepaald melding gemaakt wordt in een nader te vermelden octrooi, ver leend 18 December 1533); wijders, dat men in de vooraf gaande drie jaren menigvuldige inlagen had moeten leggen en niet dan met ontzettende inspanning en groote kosten den pol der een- en andermaal had beverscht (de inbraken gedigt en den polder van het zeewater bevrijd); dat in September 1532 weder een groote dijkval had plaats gehad ter plaatse, waar een inlaag was, waardoor niet alleen het meiland vóór den zeedijk liggende was weggevallen doch zelfs de zeedijk, zoodat, waar die gelegen had, 4< a 5 vademen water stond en waar de dijksteen was geweest 9 a 10 vademen; dat in 1534 een inlaag zou moeten worden gemaakt, zooals nog nimmer was gelegd, nam. 1000 roeden lang, waarvan de kosten werden geraamd op 8800 Yl. en waardoor 12 of 13 landhoeven zouden worden buitengedijkten dat om die reden de keizer bij octrooi van kerstmis 1532 aan die van Schouwen vrijdom had verleend voor den tijd van vier jaren (15321535) van de tweede helft van schot en bede, hem onlangs door de staten van Zeeland geaccordeerdnamelijk van 15 grooten per gemet steenschietensen 3 grooten per gemet bij der breedte. Gemeten steenschietens isvolgens Verhei je van Citters dat getal gemeten eens polders, dat voor het verleenen van een octrooi tot bedijking van schorren werd vastgesteld als belastbaar te zullen zijn met schot en bede ten behoeve van den graafwanneer de polder zou bedijkt zijn. De benaming steenschietens vindt hierin zijn oorsprong, dat zoodanige polder voor zooveel gemeten ten steene d. i. op 's Gravensteenen-huis te Middelburg bekend stond

Archief | 1878 | | pagina 454