95 gelijk gehouden was te adviseeren naar volgorde, de een na den ander, en dat de meeste stemmen door den burgemeester werden gecolligeerd en, dienovereenkomstig resolutie genomen zijnde, de werken aldus werden ten uitvoer gebragt. Aan die staten s lands van Schouwen werd dus de bepaalde beslissing opgedragen omtrent de uit te voeren werken. In de tweede gewone vergadering werd rekening gedaan op het stadhuis te Zierikzeeten aanhoore van een iegelijk (zoodat die vergadering moet geacht worden in het openbaar te zijn gehoudenten minste toegankelijk voor ieder geërfde groot of klein) waarop in het recueil nog volgt n en werd een ieder ontvan- genom de voorschreven rekening in "t geheel of in deel te debatteerenbehoudende burgemeester en heemraden en pen- ningmeester 's lands van Schouwen, als rendanten van reke- //ning, ieder in 't hunne hunner defensie." Nadat de staat der schulden zooals die was opgemaakt aan de vergadering was voorgehoudenwerd de omslag vastgesteld over de breedte der gemeten en zooveel penningen geschoten tot betaling der achterstallenzooals men bevinden zal te be lmoren, daarbij regard slaande, zoowel op het bedrag dier ach terstallen, als op 't geen de gemeten boven het gewone dijk- geld (de kosten voor de kaveldijken) zullen kunnen dragen. Behalve tot deze twee gewone vergaderingen werden gezegde staten door den burgemeester op advies van heemraden ook nog buitengewoon bijeen geroepen, op den dijkwanneer er zware en buitengewone dijkvallen of grondbraken hadden plaats gehad ten einde na gehouden oculaire inspectie en gedane peilingen te beslissen wat dientengevolge moest worden gedaan. Het aldaar genomen besluit werd door der heemraden-klerk geregistreerd en daarna geëxecuteerd. Het is mij onbekend in hoeverre te dier tijde ook in andere polders aan de geërfden invloed op het beheer is toegekend geworden. Ik acht het daarom belangrijkdat zoowel uit dit recueeil als uit de boven reeds vermelde octrooijen van Maximiliaan

Archief | 1878 | | pagina 481