100 onderhoud van den kavel en had het beheer over de rekening, die daarover liep. Hij was evenwel verpligt bij de besteding van dat onderhoud aan een anderdie dan waardijker ge noemd werd, te roepen de twee geërfden, die na hem in die te zamen gevoegde 50 gemeten het breedst geërfd waren. Verschenen die niet, dan mogt hij die besteding alleen doen, en was het te dier zake door hem verrigte verbindend voor al de geërfden in de 50 gemeten, mits door hem als rekenaar onder eede werd bevestigd: 1°. dat hij bedoelde twee geërfden had opgeroepen en 2°. dat hij aan den waardijker voor zijne gemeten per gemet even als de anderen betalen zou. Deze verkaveling van het onderhoud der dijken geschiedde om de zeven jarendie heventijden genaamd werden en wel om de navolgende reden. Om de zeven jaren werden de veldboeken ver nieuwd en daarbij gelet op al de eigendoms-overgangendie gedurende den vorigen heventijd hadden plaats gehad. Volgens die veldboeken werd de dijkpligt voor de volgende zeven jaren geregeld en het onderhoud der kavels ten name der rekenaars gesteld. Wanneer alles was afgeloopen, werden daarvan opge maakt de zoogenaamde dijk- of lievenboekenwaarin vermeld waren al de kavels van de zeedijkendie moesten worden on derhouden en de namen der rekenaarsdie voor het onder houd van de kavels te zorgen haddenmet vermelding tevens der zoogenaamde ondergemeten tot elke rekening behoorende, namelijk de gemeten niet aan den rekenaar van den kavel toebehoorende. Vóór dat een heventijd ten einde liep en eene nieuwe ver kaveling volgens de nieuw gemaakte veldboeken plaats had was de rekenaar van een kaveldijk verpligt den kavel op die hoogtedikte en overigens zóó loffelijk op te leverenals hij dien bij het begin van den heventijd had overgenomenen was hij ten dien aanzien in gebreke, dan werd door dijkgraaf en gezworenen van het vierendeel het daaraan ontbrekende na voorafgaand overleg met burgemeester en heemraden geschat of op waarde gebragt in het belang van den opvolgenden rekenaar.

Archief | 1878 | | pagina 486