trouwde geld speculeerde. Van het laatste hebben wij reeds een blijk gezien in het geldschieten op bodemery van schepen der West-Indische compagnieal geschiedde dat ook tegen 22 pCt. intrest; een cijfer 't welk van het gewaagde van zulke geldplaatsing getuigt. Men deed dit niet alleen in 1656 toen haar zaken nog gunstig stonden en de balans winst aan wees maar ook in 1663 a)toen het ie kort reeds tot on geveer één ton gouds was aangegroeid. Van den geldhandel door de Leenbank gedreven, getuigt het feit, dat Commissaris sen door de regeerende- en oud-burgemeestersin De roode leeuw vergaderd geautoriseerd werden eene zekere hoeveelheid ducatons onlangs hier in de munt geslagen die zij van de West-Indische compagnie hadden gekocht en in betaling geno men en die zij bij verzending naar andere plaatsen met voordeel zouden kunnen verhandelen te transporteeren verhandelen of verkoopen mits dat van het voordeel en de winst daarbij te doen op de boeken notitie gehouden en in de rekening van het huis van leening behoorlijk verantwoording gedaan werd 2). Bovendien leende men niet enkel aan Middelburgersmaar ook aan vreemden zelfs in het buitenland. .Tacob van dee Swat.meburgemeester van 't Vrije te Sluis; Daniël de Pinto te Amsterdam 3) Geeakd Heusch te Parijs Jan Adeiaansz. en Pietek Lombekt te Londen treft men op J) Zie seer. res. van 11 Dec. bij welke Commissarissen geautoriseerd wer den aan de West-Lid. compagnie 8000 te verstrekken op bodemery van het schip Walcherentegen 22 pCt. 2) Zie seer. res. van 20 Aug. 1650. Het schijnt dat van dezen geldhan del eerst in 1658 rekening gedaan iswant in het Register ten rade van 12 October van dat jaar leest mendat de heer Westdorp rekening zou doen van het goud, den 81 Juli 1653 van de West-Ind. compagnie ten behoeve van de Leenbank door de Wisselbank ingehandeld. Ten ware men hier aan eene tweed.e speculatie in goudgeld te denken hebbe. 3) Yan dezen komt in het Archief van de bank een, in het italiaansch geschreven wissel groot f 19,900 voor, den 9 Februari 1667 getrokken op Paulo Jacomo Pinto, te Middelburg, aan order van Herman Pottey, Jacob Mersen en Gilles Munnicx (destijds Commissarissen van den Leenbank).

Archief | 1878 | | pagina 49