116 clan wel bij verkaveling tot laste van den eersten pachter of anders. De ervaring had vermoedelijk reeds geleerddat liet on derhouden der dijken bij kavels door de geërfden of pach ters niet dan een gebrekkig onderhoud opleverde en het totaal onvermogen van deze ten gevolge der langdurige inundatie had het bewijs geleverddat toch op andere wijze in dat on derhoud moest worden voorzienindien zoodanig onvermogen zich opdeed. Men was dus op den goeden wegom eene betere wijze van onderhouden der zeeweringen in het leven te roepen, door die voor rekening van de gezamenlijke geërfden te nemen en de uitvoering op te dragen aan hendie daartoe uit den aard van hunnen werkkring geroepen warennam. het polderbestuur. Het schijnt evenwel, dat dit voor groote bezwaren moest wijkendewijl als het meest raadzame en bekwame middel werd geacht tot conservatie der dijkagie van Schouwen te be houden de afkaveling tot laste van den eersten pachter die in H boek bij burgemeesterheemraden en regeerders 's lands van Schouwen zal bekend zijn tot zulk dijkgeld als met advies van de pachters bevonden zal worden te behooren. Dit werd dan ook den 12 Junij 1580 op de gehouden generale dagvaart van de ingeërfden 's lands van Schouwen gearresteerd. Het is niet regt duidelijk of men hiermede in het leven riep eenen afzonderlijken omslag over de pachters en gebruikers dei- grondenonder den naam van dijkgeldten einde de dijken ter voller aarde te behouden en te doen bekrammendan wel of men de pachters de keus liet, om hetzij zelf voor dat on derhoud te zorgenhetzij dat tegen betaling van zeker dijkgeld over te laten aan het polderbestuur. Dat is evenwel zeker, dat nog tot in de eerste helft dezer eeuw in werking is gebleven het in het recueil van 1563 beschre ven stelsel van verkaveling der dijkenom die ter voller aarde te houden en te bekrammen't geen ten laste bleef der ge- erfden die dat weder aan hunne pachters overdroegen en daar-

Archief | 1878 | | pagina 502