breedvoerig voordoch handelde hij wel met dezelfde nauwkeu righeid omtrent die der ouderen Heeft hij zich zeiven in het opnoemen der wederzijdsche verplichtingen niet tegengesproken De kinderenzeide hijmoesten vooral in het stuk van 't huwelijk den raad der ouderen opvolgen, wijl die, door de ondervinding geleerd zijnde, het waar geluk der kinderen beter kennen en beoogen dan de kinderen zelve. Is dit altijd waar, Fransje? Ik zeg volstrekt neenl 't Is waar, hij zei, dat hij van rechtaarde ouders sprak; maar was het toen zijn plicht niet ouo aan te wijzen wanneer de ouderen ophouden recht aarde ouders te zijn Ik heb zooveel eerbied voor het 5e gebod als de heer Y en ik stem toedat de kinderen alle liefdealle gehoorzaam heid aan hunne ouders verschuldigd zijn maar ik zeg te gelijk dat er gevallen kunnen zijn, waarin die gehoorzaamheid mag, en somtijds moet ophouden. De liefde tot onze ouders is on begrensd doch de gehoorzaamheid heeft hare palen. Zijn onze ouders onfeilbare wezensof zijn zij menschendie zich maar al te dikwijls door eigenzinnigheid, hebzucht, en andere verkeerde driften laten regeeren Zou dan eene blinde gehoorzaamheid die zich alleen aan den wil der ouders onderwierp, niet al me- nigwerf de grondslag van het ongeluk der kinderen zijn Ja, de raadgevingen van verstandige ouders moeten den kin deren dierbaar zijnmaar zijn die raadgevingen Godspraak Zijn de ouders altoos zoo verstandig, dat zij nimmer verkeerden raad geven Wanneer een kind de raadgevingen zijner ouders in het stuk van 't huwelijk niet billijk vindt, moet hij niet dezen raad in den wind slaanneenhet is zijn plichtom alle redenen die hij tegen denzelven zou kunnen inbrengen, zijnen ouderen voor te leggendeze tegenwerpingen aan verstandigen ten toets te geven en blijven dan zijne ouders doof voor de stem der reden, slaan zij de goedkeuring der verstandigen in den wind, en is het eene uitgemaakte zaak, dat de ouders in het dwars- boomen van dat huwelijk het geluk van hun kind vernielen 132

Archief | 1878 | | pagina 520