185 bevreesd, om aan mij te schrijven, omdat iken omdat zijdus//l)at geloof ik niet!" zei ik, mijn stem verheffende; //dat geloof ik niet; want ik schrijf juist altijd geen gekheid; en zoo liet al eens gebeurt, dat ik gekheden schrijf, doe ik het om mijne verstandige brieven in een hel- derer licht te plaatsen. En dan durf ik" zei ik heel zacht jes //en dan durf ik nog wel zeggen, dat de gekheid, die ik schrijf, nog al zoo extra-gek niet is! Hm! hm!" Dat was een woordje van mijne eigenliefde; juist niet van mijne eigenliefde, als eigenliefde, maar van mijne eigenliefde beleedigd zijnde. Nu weet gij, dat eene beleedigde eigenliefde en een beleedigde vrouw twee dingen zijndie in aart en werking el kander volkomen gelijk zijn, hetzij dan een ware, hetzij een ingebeelde beleediging. Q. E. 1). Het zoo even gezegde zal min of meer klaar worden uit de historie van de graviime van G //Wat is dat van de gravinne van G***?" Een oogenblik geduld mijnheer! Pook het vuur een weinig op; smijt er wat kolen bij; veeg nu, eer de juffrouw komt, alies kort onder het ijzer zoo! luister nu wel toe: De gravin van G*** was een schoon, beminlijk meisje, van omtrent 20 jaren, toen zij met den graaf X***, een man van omtrent 60, eeii huwelijksverbintenis aanging. De graaf was nooit gehuwd geweest; hij begreep, dat het hu welijk een staat wasdie met rijp overleg en bedaarde zinnen moest aanvaard worden in den ouderdom van 20 of 30 jaren mist een man dat verstand nog zoo als de graaf dikwijls zei 't welk vereischt wordt, om in het huwelijk gelukkig te zijn. In het huwelijk zelf is men verplicht, het vleesch te kastijden en de driften te beteugelen. Dus was hij in dien ouderdomwaarin het verstand tot deze verrichtingen reeds een aanvang genomen had. Doch de begrippen zooals duidelijk te begrijpen is de begrippen der gravinne omtrent de kas- tijdinge des vleesches waren van een geheel anderen aard dan. die van den graaf't welk van dat gevolg wasdat reeds op den tweeden dag na het voltrekken van het huwelijk op het

Archief | 1878 | | pagina 571