57 pachters gedrevenen de Stad scheen dus daarmede niets an ders meer te maken te hebbendan het houden van toezicht op de behoorlijke naleving door den pachter van de Ordonnan tie en van de voorwaarden van verpachting. Zonderling genoeg deed men dat nietmaar men behield deze afzonderlijke ad ministratie altijd onder den naam van bank van leening tot welker beheer steeds twee, tot de opneming van welker rekening steeds twee of meer leden van den Raad werden ge committeerd. De bank had in 1732 alle de a deposito genomen gelden afgelostdesniettemin liet men haar tot in 1806de in 1679 afgestane stads middelen behoudenwaar tegenover zij voort durend belast werd met het verschaffen van geld aan de Stad 't welk zij niet bezatmaar bij de Wisselbank moest gaan leenen. Zóó bijv. werden de thesauriers der stad bij secrete resolutie van 21 November 1742, geautoriseerd bij Commis sarissen van de Leenbank 14 000 te negotieren ter vol doening van stads schulden terwijl de laatsten gemachtigd werden die gelden bij de Wisselbank op te nemen op den gewonen voet" De secrete notulen der Stad, vooral die uit de tweede helft van de lSe eeuw, zijn vol van dergelijke autorisatiën voor welke men na 1758 eene vaste formule had aangenomen welke aldus luidde Is na deliberatie goed- gevonden en verstaan heeren Commissarissen van de Leenbank te qualificeeren om bij heeren Commissarissen van de Wissel- bank tegen denzelfden intrest als de laatstvorige negotiatiën zijn gedaan eene som van op te nemen en dezelve //aan heeren thesauriers af te schrijven. Wordende heeren Commissarissen van de Wisselbank verzocht en geautoriseerd die somme alzoo te laten volgenzullende tot aflossing van dezelve de revenues van de Leenbank en het hatelijk slot der jaarlijksche rekening van de Wisselbank zijn en blijven geaffecteerd alles ingevolge de secrete resolutie van den 19 //November 1757 en 16 September 1758." In het ar chief van de bank komt eene portefeuille voormet het op-

Archief | 1878 | | pagina 61