61 zou daar woeker jegens de armen gepleegd wordende Raad besloot deswege één van de Secretarissen naar genoemden pre dikant te zenden om dezen het misnoegen van den Raad te kennen te geven en hem te verzoeken //zulke zaken niet meer //op den predikstoel te brengen." Evenmin blijkt uit die notulen iets van eenig toezicht van stadswege op de gestie van de pachtershet eenige blijk dat men zicli toch nu en dan aan de Leenbankals pandjeshuis gelegen liet liggen inzonderheid aan het monopolie van den pachter, is te vinden in de liiervoren aangehaalde Ordonnantiën en Waarschuwingen van 1679, 1724 en 1757 1). De ordonnantie van Januari 1757 werd gemotiveerd door de ervaring van burgemeesters schepenen en raaddat //niettegenstaande onze vorige orders //en waarschuwingen van 22 October 1636, 12 Juni 1679 //en 12 Eebruari 1724, verscheiden baatzoekende menschen /'binnen deze stad en jurisdictiehaar nog komen te be- //moeien met het beleenen van allerlei geringe panden van //goud, zilver, kleederen, als anders, en dus genoegzame leen t/banken in hare huizen bestaan te houdenalsmede dat zij van //hunne uitgeschoten penningen komen af te vorderen hooge- //ren intrest dan pCt. in 't jaar; tot groot nadeel van de nGeociroy eerde leenbankenz. Teneinde deze inbreuk op het monopolie van den pachter zooveel mogelijk tegen te gaan, werd de Ordonnantie van 1636 herzien en geamplieerd, voor zooveel dat niet reeds bij de voorwaarden van verpachting ge daan was. De wijzigingen bestonden hoofdzakelijk hierindat niemandbuiten den pachterzicli met liet beleenen van pan- den beneden de waarde van f 200 2) zou mogen bemoeien; Bij de reeds vermelde gedrukte verordeningen betrekkelijk de Mid- delburgsche leenbank zijn nog te voegen: de resolviien van 1 Augustus 1750 en van 29 Januari 1752, betrekkelijk het resig?ieren van ambten en ofjicien in verband tot de Leenbank, aan welke J van de recognitiën was afgestaan; de Ampliatie op de ordonnantie van 8 Januari 1757, op de inbrengers het Reglementvan 5 November 1882; en de Verordening op de bank van j 24 Augustus nu leening, van 1884. 2) Bij de Rublicatie van 2d Februari 1724 was dit eijfer op 5 vl.

Archief | 1878 | | pagina 65