294 Zoo te Middelburg als elders in ons gewest voorzagen vóór de hervorming Huisarmbesturen uitsluitend in de verzorging der behoeftigen. De kerkenordening van Zeeland erkende hun bestaan waar zij aandrong tot samenwerking met de daarnaast door den hervormden godsdienst in het leven geroepen diaco- niën. Art. 21 toch der Acta synodalia 1 Febr. 1591 hield het volgende in In allen kercken sullen diaconen wesen //lidmaten der kercke synde welverstaende dat in sulcken plaet- n sen daer de ?nagistraet haer huysarmmeesters steltsy beyde te n samen maer een collegie sullen maecken met een gemeijne burse, //zoowel in 't ontfangen als in 't uytgeven, ten einde dat alle de armen sonder onderscheyt van religie naer den eisch van haren noot mochten geholpen wordente meer angemerckt de aelmoessen sonder onderscheytgecollecteert worden opdat door dezen middel alle geschillen ende quaet vermoeden ge- weertende alle goede eeuicheyt onderhouden worde." Bovendien bekend is de ouderscheiding van groote armen en diaconyen of kleine armen 1). Men vindt de goederen aan de laatsten getransporteerd of in de overloopers geboektveelal onder den eigen naam van kerk-armen. De goederen van //groote armen" waren voor een goed deel dezelfde die reeds vóór 1580 bekend stonden ten name van armen" of nhuisnrmen de over loopers (b. v. van Yerseke van voor en van na 1580) wijzen dit uit. ben goeden huysraet't welck grotelick Redondeert in aechter- deel van den armen luyden die in den prochie wonen en aldaer te bedde liggen 3°. toezicht op de hedeeling. Die Aelmessen die behooren gedislribueert te worden om godtswille die gherechte aermen en dat bij toedoeue den pastoer van der kerckedie weet waer men se behoort te geven." 4°. t. a. der rekening van kerckmeesters en heylige gheestmeesters. nSy en behooren jaerlix al tsame Rekeninge te do ene ende alzoo doet men in alle anderen plaetsen tot Sinte Pieters eü in die abdie, en dat nyet sonder Redenen." x) h. P. van de Spiegel, Algemeene kundigheden voor den gemeenen man blz. 23

Archief | 1878 | | pagina 680