295 Deze huisarmengoederen werden ten platten lande, immers op Walcheren door een particulieren ontvanger van wege den am bachtsheer beheerd nog in de 17e eeuw; daar zijn eerst in later tijd de besturen van beide arm-middelen in ééne hand gekomen. Van liet naast elkaar voortbestaan der beide besturen blijkt uit een kerkelijk notulboek a1 1609 //dat van nu voortaen de kerckenraet jaerlyx vernieut wer- den zal op 't Paeschfeesten niet gelyck voor desen opt Pynxt'feest uyt oorsaeke, dat alsdan de Schepenen alhier ver- nieut werden en de Heer Schoutet als Armmeester dan syne jaerlycksche rekeninge doet; opdat alsdan des Schoutets en der Diakenen rekeninge in goede ordeninge gelyckelyck mo- //ghen geschieden." Er werd //in 't stuck der arm-goederen goede corresponden tie gehouden tusschen vierschare en Jcerclcenraetd'een op d'anders rekeninge comende" (28 April 1624). En toen miscontentement werd genomen van sommige leden des kerkeraads over dien dat noyt iemant vana diakonen en ver- scheen op de rekeninge vana Huysarmen die vaua Secre- taris gedaen wertdaer nochtans altyts de Schoutwt den naern vand Ambachtsheer over de rekeninge van K K armen is die van'1 Diaconen gedaen wert. Soo ist dat de Ea Am- //bachtsheer door synen Schouttet den E. broederen der con- sistorie heeft doen opdragen dese presentatie'nam. Dat wanneer daer rekeninge sal gedaen werden vana Secretaris alsdan twee gedeputeerde wt de consistorie nevens den Ea. AmbachtsheerSchoutt en Schepenen sullen verschijnen om die aan te liooren en op te nemen en wanneer de Dia- kenen hare rekeninge sullen doendan oock in de consistorie wt den naam vana Ed. Ambachtsh1 twee gedeputeerde uyt de //Magistraet sullen sitten om oock die rekeninge op te nemen. Doch met dese reserve dat niemant wt de consistorie en sal //werden gedeputeert tensy hy parochiaen zy.(7 Nov. 1655). Op deze en dergelijke wijze werd eene vereeniging voorbe-

Archief | 1878 | | pagina 681