296 reid die later volgde en natuurlijk ook eene vermenging der goederen medebrachtmaar de onderscheiding van ouds bleef in de oude leggers bewaard en is later onder de wet van 1854 de grondslag geweest van menige verdeeling tusschen burgerlijk en kerkelijk armbestuur. Voor de armenzorg ten platten lande zij eene belangrijke historische bizonderheid hier nog vermeld. Eerst door de satis factie van Goes 1577 was Zuid-Beveland in den oorloer Maart tegen Spanje voor de staten gewonnen. Nochthaus duurde het lang eer daar de hervormde godsdienst den roomsch katholieken verdrong. De Synode van Goes van 14 Oct. 1579 had den steun der ge committeerde Raden van Zeeland ingeroepen voor het bouwen van kerkende behoeften der ministers de organisatie der dorpsgemeenten en ook om te remedieren de bedieninge der armen dewelcke ten platten lande van der Goes alleene be- staat in handen van degene die buijten zyntot groot na ff deel van den armen of liuysgenolen des geloofs dewelcke ver- suymt worden.Men besloot de Raden te verzoeken dat //se de ambachtsheeren willen persuadereu die van de gerefor- meerde religie toe te laten dat twee verkoren diakenen met //andere twee bij de ambachtsheeren verkoren, tsamen mogen gelyckelyck in de administratie der armen goederen geset worden waerdoor de schamele en nootdruftige bequamelyck moge versorcht worden." Het gevolg was een merkwaardig accoord tusschen gecom mitteerde Raden van Zeeland, die van der Goes en ambachts heeren van Zuidbeveland op de differentiate poineten nopende d'administratie van de geestelicke goederen in Zuytbeveland van 12 April 1581 T). In art. 14 werd bepaald //Hopende die heyligegeest ende gasthuys goeden sal die //administratie daeraff blijven ghelyck die van owls geweest is, 1) In originali te viuden in het 77/e Copii-laatloefc op het Provinciaal Archief.

Archief | 1878 | | pagina 682