'297 midts dat die helft van die arm ende gasthuysmeesters sal syn van de gereformeerde religie oft ten minsten nyet ptial by soo verre in eenigbe plaetsen van desen eylande egheen //twee bequame persoonen vande gereformeerde religie ten desen en zouden zyn te becommen. Ende zullen dezelve alle jaere hunne rekeninghe schuldich syn te doen tusschen paeschen en sincxen in presentie vande ambachtsheeren oft haerder E. ghecommitteerde ende die magistraten vander plaetssen.1' De beteekenis van dit accoord kan niet worden ontkend, Want er blijkt uit dat ook op het platteland van Zuidbeve- land de armengoederen als van oucls werden beheerd door of mei medewerking van de burgerlijke overheid dat men derhalve niet als onbetwiste stelling meer kan aannemen dat men //tijdens het katholicisme heerschende was geen onderscheid //leende tusschen algemeeneen bijzondere besturen dat alle armen waren kerkelijke armen vermits er slechts sprake //kan zijn van eene kerk en niet van kerkgenootschappen dat alle armen dan ook door de kerk werden verzorgd en n de staat zich volstrekt met geen armenzorg had te belasten" x). Dat de burgerlijke overheid in de gemeente zich aan de ar menverzorging liet gelegen liggen dat zij op zeer verschillende wijzen invloed op dit gebied uitoefendeen in geenen deele de armenverzorging als een zuiver kerkelijke aangelegenheid werd beschouwdwerd ons op de meest overtuigende wijze kenbaar uit de geschiedenis der diakonie te Vlissingen. Rapport in Archief van classilcaal bestuur van Middelburg, dd. 16 Fe bruari 1854, p. 6.

Archief | 1878 | | pagina 683