303 Ad b. In de eerste plaats verdient opmerking dat het getal der optenemen weezen door burgemeester en schepenen bepaald werd a). Gast- en weeshuis behielden ieder zooveel mogelijk een bijzondere bestemming 2). Over de formaliteiten van opname in het weeshuis hebben wij een zeker bericht uit de vergadering van 8 Mei 1652 //cT lieeren versochten de requesten te zien '/van al de kinderen die in de schoole (i. e weeshuis) geco- men waren daarop van het collegie geantwoord werdedal het noyt in gebruik is geweest al de kinderen met requeste win de schoole te nemen, maer als daer huyshoudens waren die van deu armen onderhouden hadden geweest dat de dia- cenen als haer ampt weezende zo daer kinderen overbleven //die dan in de schoole namen zonder requeste, dewijl daer menichmael geen vrienden en waren om dit te vorderen." Werkelijk vinden wij dan ook slechts hier en daar sporen van opname met request, of apostille daarop; s) regel was dat 1) 10 December 1581 „op den 8 December is bij burgem. en schepenen geordonneert dat 't getal van 36 weezen nyet en zal geexcedeerd worden." Reeds 30 Juni 1584 is dit vermeerderd De diaconen mijne heeren van de Wet 't en gedient hebben van groot noot van de arme Weeskens die alle daegen met groot getale versoucken om int weeskuys te mogen gelogeert „worden, zoo ist dat mijnheeren geordonneert hebben dat het getal van 36 weezen sal geaugmenteert werden tot 42." 2) 23 Juni 1584: „Is besloten dat de diaconen zullen een dysendaghe op 't stadhuys verschynen om mynheeren van de wet voor te houden de wees- keus die uit gasthuys en andere plaetse in de stadt syn en nootwendich moeten uit weeshuis genomen werden en wat middelen tot onderhout van selver." 3) B. v. 14 November 1582. 4 April 1714: „komen in het weeshuys op schriftelyck ordre van haar Edele Agtb. Burgem'. en Raden enz." 19 Juni 1584: „Op 't versouck om vijf weesen in 't gasthuys te hebben, is geordonneert zij hetzelfde zullen versoucken aan mynheeren van de Wet." 18 Januari 1583: „om deselve apostille nae te comen is geconditioneert dat men de voors. wees in 't huys accepteren sal." In het weeshuis kwam men met apostilli als een der bloedverwanten dit bij request verzocht. 5 Juni 1593: „Wij armmeesters van Vlissingen zyn verackordeert met de armmeesters van Westcanell met consent e van boryemeesteren ende schepenen

Archief | 1878 | | pagina 689