304 diakenen de weezen tot zich trokken. Somtijds was er ge schil over de opname en dan beslistten burgemeester en sche penen l). De opname in het (/as^huis kon alleen plaats hebben bij order van de vroedschap 3) deze raadpleegde diakenen op het request en beslistte daarop. Diakenen stelden pogingen in 't werk om of zelf geheel te mogen beschikken over de opname of van het geven van advies verschoond te blijvenzoowel het een als het ander werd geweigerd (1723). Buitengemeenten besteedden dikwijls tegen betaling uit hun kas individus uit in het gast- of in het weeshuis 3). Ook bij het ontslag uit het gasthuis werd de burgemeester gekend. De jonge dochters en jongens in het weeshuis moesten van diakenen consent hebben tot het aangaan van een huwelijk 4). De macht over de weezen ging zoover dat diakenen krach- der stat Vlissingen ende dat over een jarige dewelke hier in't weeshuys komen sal waarvoor de arinmeesters alhier genieten sullen 8 p. gr. vl. 's jaers. 7 October 1589: Waer op haer voor antwoort is gegeven dat zij haer zouden adresseeren aan mynheeren van de Wet die opperdiaconen zijn alzoo wy daertoe niet gheautoriseert en zyn om eenige weese in 't weeshuys te aenvaerden zonder wete van mynheeren." (Hier was geschil met diakenen uit Middelburg over de opname van een wees). 22 November 1713: Tegaan in 't Collegie van wetten ten eynde dat de- selve kinderen van dezen armen mogten werden afgeweert en aan den armen ii van Westsouburg toegewezen." 2) 7 Februari 1722Is verstaan dat voortaan niemand in het gasthuys zal als van ouds werden genomen als by speciale resolutie van deze vroet- schap (Burgem'. en regeerders)." 3) Zoo vinden wij dit vermeld in 1723 vanarmen van Ritthemin 1636 „armen van Coukerkein 1650 van „armen van Soetelande." 4) 30 Juli 1588: I, C. Jansz. heeft verzocht aen de diaconen ten houwe- „lyck te hebben een jonge dochter in het weeshuis etc. ende de jonckman heeft oock in het weeshuys gewoont daerom zy beyde om sulck te versoucken aen de diaconen verbonden waeren."

Archief | 1878 | | pagina 690