305 tens eene resolutie van 't college van wetten hen zelfs naar het rasphuis konden zenden 1). Door diakenen werden ook weezen bij anderen uitbesteed zonder dat er van machtiging door burgemeester en schepenen gewaagd wordt s). De diakonie bezat eene menigte kleine huizen door de ge- heele stad verspreid, waar zij menschen liet wonen bovendien vinden wij vermeld dat het gasthuis en het weeshuis haar toe komen24 Mei 1684; //van alle de huysen tegenwoordich den armen toecommende als gasthuys en weeshuys watervlyet //en alle de huyse in de quartieren," Zoo ook 18 Decem ber 1686 waar ook het huis Watervliet vermeld wordt. Waarschijnlijk bezat de diakonie ook het werkhuis althans wij zien vermeld dat sal worden gemaakt uit werckhuys een huysie(1688). Er was eene commissie uit de diakenen, die heette fabriquen." De eigendom van 't weeshuis dateert misschien reeds van 15 Juni 1583, daar wij onder dien datum vinden: Men zal ouick vernemen naar de acte van mijnheeren van de raede van de dounatie van 't huys ende erve van 't wees- huys ende den ee daer nu de balance ende vleyshuys //is, 't welcke nu de stadt verpacht." Daarenboven zien wij uit de notulen van 1661 dat na be komen verlof van de overheid de bouw van een nieuwe school door diakenen besteed is. Op 10 Mei 1662 was het nieuwe weeshuis voltooid en in October het oude reeds ontruimd en verhuurd. Ad c. De inkomsten door de diakonie getrokken waren van zeer verscheiden aard en herkomst. 0 Eon wees is opgesloten in het rasphuis van 15 Juni 1712 tot 18 April 1714, toen diakenen aan wet en raad verzochten haar daaruit te mogen ontslaan. 2) 21 November 1583: Is geaccordeert met P. van df.e heïden wonende tut Antwerpen, enz„in kennisse der waerheid hebben uy als diacmien der stede van Vlissingen dit ouderteyckent. Archief IIIe. dl. 3". st. 20

Archief | 1878 | | pagina 691