306 In de drie kerken ten stadhuize in de herbergen en kan toren waren bussen geplaatst, die van tijd tot tijd, geroofd" werden krachtens besluit der diakenen. Ieder jaar had men verder eene buitengewone collecte in de maand Februari; hiervoor moest permissie gevraagd worden aan het stedelijk bestuur terwijl men dan er van kennis gaf aan de predikanten der hervormde, duitsche fransche engelsche en mennonite gemeentenwelke dit van den kansel bekend maak ten, en tot mildheid aanspoorden De surpluyzen van de bank van leeninge kwamen aan de diakonie j van den opbrengst der pacht van de rouwmantels. Een schelling van al de coopmanschappen 2) uitkeeringen van de winst van de Oost- en West-Indische compagnie 3). j van de huur der stoelen in de kerken en van de heffin gen bij 't begraven der dooden verbeurde boeten en breucken 4) J) 6 November 165029 Januari 1700. Dit bad onveranderd nog plaats in 1819. In de notulen van 6 Januari 1717 vinden wij vermeld, ('t is trou wens de eenige keer) dat de predikanten ieder drie maanden van de diakenen genoten 2 pond VI.zou de veronderstelling te gewaagd wezendat zij dit kregen als remuneratie voor de bekendmakingen van den kansel van de jaar lij kscbe collecte en van het doen der rekening 2) Reeds op 7 Mei 1581 vinden wij vermeld een ontvangst van opcenten bij den verkoop van huizen van boeten door schepenen opgelegd. 3) 15 Februari 46. Dat van wege de O I. Compagnie, die geeft een par mille voor de armen daervan behoorde den armen van Vlissingen oock syn porty te genieten en dat naer de toote (totum) die sy in deselve com- pauge rendeerende syn also sy daervan noeyt en hebben genootenmaer wert gegeven aan de armen van Middelburg alles." 4) 19 Januari 1585. Is geaccordeert met Gerrit Jansz. tot Dordrecht, bij arrest (welck geaccordeert is) bij generaele staeten des lands Zeelants) 't welk by arrest is Geruit Jansz. van Dordrecht geweezen op de peyne tot profyte van deu armen van de somme van XXX gulden etc." 25 Januari 1672 „Dat sij diaconen syn pretenderende van zyn Edele (den Heer Baljeu) voor den armen dezer stede haer gerechte deel ofte portie van alle boeten en breucken die syn Eds. specifice beter bekent syn als de dia- conen volgens de ordonnantiën van haer Edel Mogende etc. geëmaneert."

Archief | 1878 | | pagina 692