308 liberaliteiteii van de stad. 1) Ad cl. Over den finantiëelen toestand vinden wij alles be halve bevredigende tafereelen opgehangen. In den beginne schijnt de diakonie weinig of geen fond sen bezeten te hebbenom haar uitgaven uit te bekosti gen. Op 7 Februari 1638 vinden wij er het eerst over geklaagd. Alzoo men dagelicks bevindt dat de inkomst van armen meer en meer is verminderd en daerentegen de lasten '/lange zoo swaerder werden soo is in deze vergaderinge bij 13 Augustus 1581. „Is uoodig bevonden dat men zeekere demonstratie zal overdienen aan burgemeester en schepenen der stadt aengaende 't geendt den „armen voor een tyt lanck vergunt is om te verkrygen confirmatie voor erflick." 15 Februari 1646. Na eene bespreking van gecommitteerden van diakenen met gecommitteerden van den magistraat zijn den armen de volgende voor- deelen toegekend 1°. dat van alle ampteu of offijtijen die werden gegeven by UE. soo iets mocht voor de armen werden toegeleyt 2°. een contributie bij het doen der gildenrekeningen 3°. dat de schryver van yder biljet dat nu de saesters naer haer trecken en eeuige jaren hebben getrocken mocht wederom commen tot de armen alsoo het daertoe van UE. is geset;" 4°. een bus op ieder buertschip 5°. dat in 't vercoopen van huyssenlanden of 't schepen oock een post mocht worden uutgeslaegen tot nut van de armen 6°. dat van alle wanmaeten van al sulcke waeren die men met de maete meet mocht commen ten nutte van de armen 7°. Zes groot vau ieder vat wyn en ieder stuk brandewyn. De armen genoten bovendien vrijdom van 's lands en stads imposten en accijnsen van schattinge (eene stedelijke belasting op gebouwde eigendommen) en van lantarengeld (1649). Eindelijk ook nog vrijdom van de belastiug op het gemaal2 October 1680. Daarenboven had de diakonie gebouwen in gebruik van de stad haar Eachtb. te gaan versoeken of zij gelieven sullen te laeten repareeren het dak van het pesthuys alsoo hetselve toebehoort aan de stadt en door dezen armen maar „wordt gebruykt." (1735). 27 Juni 1770 krijgen diakenen nog ten gebruike van de stad het huis Outryve. Ook een aandeel der opbrengst van de vischbanken werd aan diakenen af gestaan 23 Mei 1704.

Archief | 1878 | | pagina 694