2 als de Bank van leening van Middelburg of er eene andere aan te wijzen iswelke onder den naam van leenbankook nadat haar eigenlijke taak het uitleenen van geld aan min vermogenden tegen pand - aan anderen door verpachting was overgedragen tot in den aanvang van de tegenwoordige eeuw een bedrijf heeft uitgeoefend 't welk niet tot de werk zaamheden van eene leenbank behoorten welke alleen in dezen zin op dien naam nog aanspraak maken kon dat zij de gelden die men haar op wissel en tegen intrest in bewa ring gafaan anderen tegen intrest en tegen zakelijke of per soonlijke zekerheid uitleende. Zij was sedert het jaar 1678 toen het bedrijf van pand huishouder verpacht werdeene instelling welker eigenlijke reden van bestaan had opgehouden maar welke nogtans als afzonderlijk lichaam bleef voortbestaan en door de stedelijke regeering als een der raderwerken van hare finantiëele huishou ding gebezigd werd, ook nadat de bank in 1732 had opge houden eene depositobank en kantoor van geldbelegging te zijn en derhalve buiten machte aan de stad fondsen te ver schaffen waaraan deze voortdurend behoefte had't zij om de stads kas gaande te houden't zij ter ondersteuning van allerlei ondernemingen van handel en van scheepvaartin de 17e en de 18e eeuw. De merkwaardige geschiedenis zullende bespreken van de Middelburgsche Leenbankstel ik mij voor in de eerste plaats mede te deelenhoe het in Middelburg met het leenen op pand gesteld was vóór dat de stad een huijs van leeninglie oprichtte om vervolgens de uitwendige en daarna de inwen dige of finantiëelegeschiedenis van de Leenbank te verhalen.

Archief | 1878 | | pagina 6