319 De raad ontsloeg hen evenzeer, 20 Juli 1731 //dat de //diakenen de siekenmoeder uyt het gasthuys souden doen gaan off dat hij de (burgemeester) anders aan de diaconen een //acte soude laten toekomen uyt het college van haar Ed. Agtb. //tot noodsakinge derselve." Ad ff. Over de verhouding van de Nederduitsche diaconie tegenover de armen van andere gezindten vinden wij reeds vroeg 't een en ander vermeld. De huiszitten armen werden onderhouden door de diaconie van de gezindte waartoe zij behoorden; de weezen en zieken werden in de gestichten der Nederduitsche armen verpleegd tegen betaling der kosten door de kerkelijke gemeente die het aanging, 2) of wel werden zij ter verpleging uitbesteed, wat eeuige reeden van misnoegen te geven of zig eene magt te arrogeeren die sy wel wistenaan niemant dan aan hun Ed. Achtb. te competeerender- halven ootmoedig by desen versogten dat hun Ed. Achtb. de voorsz. misslag gunstelvk geliefden te oversienen hun Ed. Achtbaare voornd. resolutie van den derden dezer loopende maand uyt de notulen te doen ligten." Waarop rypelyk zynde gedelibereert is goetgevonden en verstaan dat Broe- deren Diaconen van deu Nederduytsclieu Armen deser stad, sullen werden aangeschrevengelyk aangeschreven worden by desen dat hun Ed. Achtb. geuoegen neemen met hun gedaan Declaratoir dog dat voor het overige in hun versoek niet kan worden getreden zullende ten dien eynde Extract dezes aan de supplianten worden toegesouden." 23 December 1589. „Op 't versonck van Mayecke Reigeks remon- streerend als dat haer een kindt gelaten is by R. Bol Ingelsman gelegen binnen dezen stede ouder de Companuie van Capt. Jaeck en vertrokken naer Holetversouckeude hantreickinge dewelcke is haer versouck afgestelt en gheren- voyeert aen de Ingelsche kereque 2) 13 October 1590. Zyn geordonneert P. Roze en J. Claijsz. omme te gaen in't ^axfhuys bv sekere walinne en te vernemen hoe lange dezelve in't gasthuys geweest is omme de p(enninge) van de verteerde cost te hieschen van de diakens van de Waelsche kereke deser stede." 22 September 1632. Aen Engelsche diakenen verconsenteert tot onderhou- dinghe van 2 kinders die zy met requeste versochten in't weexbuis te ne- men acht ponden vl. 23 December 1648, 16 Mei 1719, 8 De- cember 1795.

Archief | 1878 | | pagina 705