320 ook met de kindereu ten laste der Nederduitsche armen dik wijls geschiedde (1709), Ook belastten zich de Nederduitsche armen met het uitdeelen van brood ook aan de Fransche armen tegen betaling. (1686) (1724). Geschillen over de gehoudenheid tot verleenen van onder stand, tusschen de diakoniën werden beslist door den burge meester (1737). Vermelding verdient nog dat de Nederduitsche armen de dia- konie van eene andere kerkelijke gemeente somtijds ondersteun den althans daarvan is een voorbeeld gevonden. x) De Engelsche diakonie had het toen (1637) reeds niet ruim; korten tijd daarna, 17 October 1685 vinden wij aangeteekend om volgens acte van de magistraet in dato dezes de effecten van de Engelsche armen over te nemen beneffens liaer toe- stand van de arme luijden bestaende in zeven persoonen en die weeckgeld te geven.1'' Zooals wij reeds vroeger zagen werd vooraf door de predi kanten van den kansel bekend gemaaktdat er eene collecte voor de armen zou worden gehouden. Wij vinden bij die gelegenheden vermeld de DuitscheFranscheEngelsche en Meunonistelater ook de Luthersche gemeente. Ad h. Etet beheer der fondsen en goederen was aan dia kenen opgedragen zonder dat zij daarom alle gezag daarover in handen hadden. Gelden beleggen mochten zij eigenmachtig doen niet 5 Augustus 1637. Hede syn ingestaen de Pyaconen van de Engelsche gemeente en versocht assistencie voor hare armen en is haer uyt de casse tot een donnacie gegeven dry ponden vl." 2) 20 Mei 1721. Na de wet van 1818 vindt men aangeteekend dat dia kenen tot het aanleggen van gelden vrijheid van heeren burgemeesters hebben gevraagd en verkregen.

Archief | 1878 | | pagina 706