321 alzoo effecten huizen of land verkoopen. Tot het instellen eener rechtsvordering hadden diakenen machtiging noodig 2). Yoor geldleenincjen hadden zij evenzeer autorisatie noodig. Dat de raad ook op de hoogte wilde blijven van de armen zaken blijkt o. a. uit de notulen van 21 Juni 1715. Dia kenen worden verzocht aan gecommitteerden uit Wettenraad lijsten te vertoonen van de oude luyden in het gasthuys soo proveniers als die prodeo gealimenteerd werden van de weeskinderen en van luyden die van den armen onderhoud krijgen." Opmerking verdient nog dat bij het toestaan van een col lecte om in den grooten nood te voorzien, in April 17G6 bepaald werd dat het revenu daarvan zou moeten besteed wor- 23 April 1581. „Men zal requeste presenteren aan mijnheeren van de Wet om permissie te mogen vercoopen desulcke perceelen van landen als den „armen competereude zyn." 7 October 1589. Daer is geordineert by de diaconen dat men versoucken „sal aan Myuheereu van de Wet autorisatie omme te vercoopen het huys staende op de houck enz." 13 April 1650 alsoo de magistraat de diaconen hebben geantoriseert tot het vercoopen van de brieven noopende de schorrenlanden etc. 12 Juni 1715: „request aan d'heeren van de regering ten eynde consent en autorisatie te hebben tot het lighten van een duysent ponden vl. voor de armen." Iets later vinden wij een verkoop van ohligatiëu vermeld onder autorisatie van den burgemeester. 28 Mei 1652: Baillu burgemeesters, schepenen ende raaden hebben ge- ii antoriseerd gelyck zy aiithoriseereu by dezen d'armen der stadt te negotieeren ende op interest te ueemen voor den armen de somma van 500 vl." 28 December 1633: „Tot de vercoopinge van de weesschole syn gecomy- teert van onze collegiebeneffens de gecomyteerde van de maegistraet ende is by ons oock geresolveert de weesschool te vercoopen ten mynste in twee partyen. In drie partyen indvn de heeren ver(langen)." (Verlof om te ver koopen was vooraf gevraagd). 2) Blijkens notulen van 14 April 1764, vragen diakeuen verlof om temo gen transigeren in een proces waarvoor zij vroeger ook autorisatie hadden gevraagd. Archief IIIe dl. 3e st. 1

Archief | 1878 | | pagina 707