331 deselve.'" Hiermede stemt volkomen overeen wat wij reeds 31 Augustus 1650 vermeld vinden: //op huyden is by alle de diaconen geresolveert en vastgesteld dat nyernant en sal wor- den ondersteund of geassysteerd die bevonden wert van de //fransche gemeente te zijn." In eene andere resolutie eveneens van 2 April 1768, staat het nog veel duidelijker uitgedrukt Is goet gevonden en verstaan te declareeren dat uit kragte //van de resolutie van 21 Februari 1 767 de roomsgezinde als behoorende tot eene gezindheid welke geen openbaar getolereerde godsdienstoefening binnen dese stad is genietende zoowel als de gereformeerde tot het verkrijgen van ouderstand uit het gemeene armefonds zijn geregtigd mits wezende geboren borgers n en borgeressen of als zoodanige ten minsten Jaar en dag daarin geadmitteerd en beeedigd. x) En dat er in 1767 geen nieuwe toestand geschapen is maar de oude bestendigd blijkt uit de omstandigheid dat nog in 1783 diakenen werden aangemaand door den raad om zich stiptelijk te gedraagen naar het plac- caat der staten van Zeeland van 23 Sept. 1705." Dit voor de geschiedenis der armenverzorging in Zeeland belangrijke placcaat is onder bijlage II afgedrukthet werd nog in 1797 en in 1802 als verbindend beschouwd. In 1680, dus nog voor het plakkaat van 1705 vindt men reeds vermeld dat de armen van Vlissingen geen kinders meer sal aenvaerden die de houwers aldaar fi. e. Amsterdam) kommen te overlydenen om te versoucken aan de ma- gistraat van Vlissingen een voorschrift aan de heeren van Leyden en Amsterdam." En vroeger nog op 23 Mei 1663: //Heden is aan de armen gecomen Marrinis Heyndeuyck-t- n en is met sijn drye uit den Hage gecomen maar alsoo dit Zoo ook artikel een der ordonnantie van 22 Februari 1739„Eerste- lijk zal" uiemandt iu dezen huyze als provenier werden geadmitteert tenzy alvorens zij geweest borger of inwoonder deser stadtvoor't minst jaar en dag." Over de toepassing van dit principe is dikwijls strijd geweestterwijl het principe zelf door allen erkend werd dikwijls waren er moeilijkheden over de vraag in welke stad iemand door de diaconie moest verpleegd worden.

Archief | 1878 | | pagina 717