341 zorgen te verlichten zoo werd 20 April 1799 bij resolutie bepaald dat alle weezen ten laste van het armenfonds zouden komen terwijl in het armhuis sedert Januari 1800 steeds 25 Nederduitsch gereformeerden werden opgenomen. De resolutie der staten van Zeeland van 1705 over de ver plichting tot onderhoud schijnen de diakenen nog na 1800 als van kracht en op hen van toepassing beschouwd te hebben immers in het rapport door hen uitgebracht over de door het departementaal bestuur van Schelde en Maas aan alle kerkge nootschappen gerichte vraag of zij hun behoeftigen uit eigen middelen konden onderhouden of ze als kinderen van den //staat J) moesten overgeven/' vinden wij deze woorden //Dan alzoo onder andere oorsaken (van vermeerdering der lasten) ook geene van de geringste is het inkomen van vreemde- lingen die na de expiratie van maar een jaar vertoevens zich om onderstand kunnen aangeven enz." Wat onze bevreemding in sterke mate wekte is dat diake nen zelfs na 1795 verklaren dat hunne betrekking een bur gerlijk karakter heeft, iets wat wij voor den toestand na 1795 voor bedenking alleszins vatbaar achtenvooral zoolang zij nog geen subsidiën uit het stads armfonds hadden aangenomen. Ben burger was benoemd tot diaken en weigerde die be trekking te aanvaardende diakenen verzoeken daarop den raad dien persoon tot aanvaarding te willen noodzaken en zij rechtvaardigen dit verzoek aldus Ware de betrekking puur kerkelijkde vertooners als van de scheiding van kerk en staat bewustzouden zich niet hebben vermeten UI. dit ver- //zoek te doendan alzo aan UI. de handhaving der goede //orde is toevertrouwt, de armen in't algemeen als kinderen n van den staat zijn gedecreteert en het uwen uitdrukkelij - Tot recht verstand van de uitdrukking kinderen van den Staat zij hier herinnerd aan de staatsregeling van 1798, die in de algemeene beginselen de artikelen 4749 henevens in de additioneele acte artikel 4 aan ons onder werp wijdde. De text van deze publicatie is te vinden bij Luttenberg //Ver volg op het Gr. Placcaatboelc p. 58.

Archief | 1878 | | pagina 727