68 voor de menigte van depositarissenonder welke vele wedu wen en weezenzouden ontstaan zijnalléén voorkomen worden door schikkingen met de crediteurenwelke met dan na langdnrige twisten en veel gehaspel tot stand kwamen. De rekening van penningen a deposito stond op de balans over 1671 voor 453,044, de intrest d. i. de winst en verlies rekening voor IS,984 debetde intrestbetaling moest worden gestaakt, en aan aflossing van obligatiënwelke alle op tijd liepen, viel niet te denken. De oorzaken welke tot dezen ongunstigen staat van zaken aanleiding gegeven hadden zijn voor een deel te vinden in ontrouw van sommigen der beambtenmaar voor een veel grooter deel in het wanbeheer van sommigen der Commissa rissen en in de roekelooze wijze waarop de stedelijke regee ring dezen machtigde aan allerlei ondernemingenook van bij zondere personengeld te schieten zonder voldoend onderpand. Zóó werden Commissarissen van den Leenbankbij resolutie van 12 October 1659, gemachtigd, aan die van de vaste wilde kust x) zooveel geld te fourneeren als vereischt zou worden om het aandeel van de Stad te voldoen in de schul den tot dien tijdkrachtens vorige resolutiëndoor de Com missarissen van de kolonie Essequebogenaamd Nova Zelandia gemaakt,- en werd aan dezentusscheu 1657 en 1661, 12,800 uitgeleend, welke som in 1663, toen deze commissie failliet ging, wegens nooit betaalden maar jaarlijks bijgeschre ven intrest, tot 14,993 was opgeloopen, welke geheel als verlies moesten worden afgeschreven 2). Voegt men bij deze som de 2,074, welke de bank aan den boedel van Cor- nelis Arentse Westdorp te kort kwam, dan verkrijgt men een verlies van meer dan 100,000, 't welk de Leenbank, in Zie hierboven bi. 39. 2) De steden Vlissingen en Veerevoor welker rekening mede deze on derneming gedreven was, verloren daarbij te zamen eene gelijke som. Zie aang. Ned. Jaarb. 1750, bl. 1496, in de noot.

Archief | 1878 | | pagina 72