73 omdat het Oude-mannenhuis den taux op de rouwmantels aan de Leenbank had afgestaan welke belasting ten behoeve van het eerste geheven werd, en waarin nu de laatste eene ge deeltelijke vergoeding kreeg voor het gemis aan intrest van de geleende gelden. De vermelde schuld van 11,273 10 is tot in 1738 tot hetzelfde bedrag in de balansen van de bank geboekt geworden maar toen van dezer rekening op die van de Stad overgeschreven omdat ermet bet oog op de finan- tiën Van het Oude-mannenhuis //geen apparentie was van ooit //die schuld te kunnen afleggen." Zoo nu ook al de Leen bank liet kapitaal aan genoemd gesticht verstrekt niet verloor, daar zij de stad als debiteur er voor in de plaats kreegis toch het gemis van intrest gedurende zoovele jaren als een zuiver verlies te beschouwenvermits de bank geen eigen kapitaal bezat, en dus ook geene gelden kon uitleenen zon der die zelve bij anderen tegen intrest op te nemen. Ook de diaconie bracht der Leenbank verliezen toe. Bij eene resolutie van wet en raad van 2 Januari 1658 werd aan eerstgenoemde de intrest kwijt gescholden van 2000 welke haar //eenige jaren te voren" door de Leenbank waren verstrekt. Wanneer men dat alles nagaat, dan wekt het bevreemding dat het te kort op 31 December 1671 niet meer bedroeg dan 18,984, welk cijfer de balans over dat jaar aanwees; of dan 10,6S5, die in de balans van 23 April 1676 als tekort gebracht werden. De oplossing is te vinden in de weinig juiste opmaking van de balansen in welke de onverhaalbare schuldenvele jaren achteréénvoortdurend als debiteuren prijkten in plaats dat men deze van lieverlede van het debet der balans afschreef, zoo als had behooren te geschieden. Die balans gaf daardoor steeds een grooter cijfer van winst, of een kleiner cijfer van verlies aan, dan het geval zou geweest zijnwanneer men de schuldenvan welke geen verhaal was als verlies had afgeschreven. Eerst op liet Grootboek van 1682 komt een hoofd van rekening voor, van oude uitstaande en insolvente schulden, waarvan naar apparentie niet ofte weinig

Archief | 1878 | | pagina 77