76 bank niet gerust; 't geen blijkt, uit een uitvoerig adres door de kooplieden, burgers en gilden der stad in Juli aan den Raad ingediendbij hetwelk zij u redres" verzochten op on derscheiden punten van staats- en stadsbelang; o. a. dat zorg zou worden gedragen dat de intrest der penningen op de Leen bank mocht worden voldaanen dat de gemeente uit haar midden twee a drie personen mocht kiezen ommet de the sauriers de stadsmiddelen te bezorgen enz. Aan de regee- rende en oud-burgemeesters werd opgedragen op dit rekest de gecommitteerden uit de kiezers en predikanten (P) en uit de gemeentein Be roode leeuwte hoorenmet autorisatie om de zaak in der minne af te doen ten einde de gemeene '/rust te verzekeren en te behouden." Ofschoon nu wel, in de raadszitting van 9 Julide Raadpensionaris uit naam van regeerende en oud burgemeesters rapporteerdedat zij de zaken met de gecommitteerdenin der minne om de gemeene rustgeschikt haddenbleek het toch dat de burgerij niet bevredigd waswant de koopliedenburgers en gilden kwamen er bij een nader adres op terug en gaven daarbij behalve de reeds toegegeven punten, nog IJ andere aan, waarop zij //onverwijld" redres verzochten. Dat de toestand zeer gespannen was blijkt uit de beschikking op dit nader adres den volgenden dag genomenhoudende dat de Raad in deze constitutie van tijd en zaken tot conservatie van de gemeene rust en om droevige en zware onheilen te voorJco- n menalle de verschillende punten van het. adres bewilligde. //De opschudding en het gejammer van de gemeene burgerij," zegt Cornei.is Yeksluijs //werden nog grootertoen //zoo menigte depositarissen van de Leenbank (onder welken meest weduwenweezen en oude lieden waren) ondervon- n dendat de Leenbank (een kantoor daar elk alle dagen mees- //ter van zijn geld meende te wezen) met omtrent drie mil- L) Afgeperste verantwoording voor de rvettige regeringe der stad Middel- burgli e?iz., 's Grav. 1707 bl. 2.

Archief | 1878 | | pagina 80