81 «Westdorp te doen betalen 't geen de bank aan dezen te «kort komtmet den intrest van dienen datover hun kwaad «toezicht en lata culpaen voorts neerstiglijk in de voorsz. «bank van leening te doen onderzoekenwat kwade praktyken «en onbehoorlykheden meer in dezelve zijn geschied; mitsga- «ders aan H. E. A. te doen overbrengen wat bankroeten of «schaden van jaar tot jaar zijn gevallenen alle dezelve scha- «den of bankroeten te doen betalen door diegenen die de «gelden hebben uitgegeven of laten uitgeven zonder behoor- «lijke zekerheid genomen en behoorlijke diligentie goadhibeerd «te hebben en bij insolventie van dezelve of van hunne «erfgenamen derzelver committenten die geen suffisante cautie «hebben genomen. Opdat eenmaal alle weduwen en weezen «en alle de goede ingezetenen en andere personendie op zoo «geiingen intrest hunne penningen hebben gegeventot het «hunne mogen geraken dewijl niets zekerder is als dat in «cas van goed toezicht over de voorsz. bank geen schade, «maar jaarlijks groot voordeel is moeten gedaan worden en «dat ook zekerlijk kan uitgevonden worden, door wiens negli- «gentie en kwade zorg de bankroeten en schaden gevallen zijn; «en dat voorts tot de bank van leening niet meer officieren «zullen mogen worden geemploieerd als drie, uiterlijk vier, «dewijl tot Ylissingen en elders niet meer officieren in dezelve «bank zijn als één of ten uiterste twee Allerlei middelen weiden nu beraamd om de Leenbank van het haar dreigend bankroet te redden. In den aanvang van 1674 gelukte het een voorloopig accoord met de schuldeisehers te treffen; waartoe, van wege den Stadhouder, mr. Pieter Ockerse raad in den Hoogen raad, en mr. JoanWiertz, raad in den Raad en Leenhof van Brabanttevens raad en re- Van slordigheid in de boekhouding, zoo niet van kwade trouw, ge tuigt ook het Journaal van 12 Mei 1673 waaruit blijkt dat men eene som van dB 1150: 10: 11, wegens 19 obligatiën door de weesmeesters een jaar te voren afgelost, door veel confusien en afgaan van commissarissen," vergeten had te boeken. Archief IIIe. dl., le. st. 6

Archief | 1878 | | pagina 85