86 door deze instelling aan de Leenbank afgestaan 1). Ook had men, den 20 November 1674, na eene conferentie van re- geerende- en oud-Burgemeesters en Commissarissen van de Leenbank, met de gedeputeerden van Vlissingen en van Yeere, den intrest van de kleine panden, van drie op vier duiten per pond en per week gebracht; en een extraordinairen im post van 1 stuiver op de stoop wijn ten behoeve van de Leenbank gelegd"waartoe men de toestemming van de Staten schijnt te hebben willen afdwingen blijkens de notulen van 31 Januari 1674, waarin men leest, dat besloten werd //niet //te consenteeren in den staat van oorlog, vóór dat octrooi //zou verleend zijn om eenige sortabele lasten te mogen heffen //tot betaling der intresten van de obligatiën der Leenbank." Ofschoon de middelen tot redres niet te vinden waren zon der de gemeente te bezwaren, zeide burgemeester Le Sage in de raadszitting van 15 December 1674, zoo was het zoe ken er naar niettemin onvermijdelijk en volstrekt noodzakelijk wilde men de rust in de stad bewaren. Men hadgelijk hier boven (bl. 47) is medegedeeld, te vergeefs getracht de bank ie verpachten en besloot nu te beproeven of men de obligatiën ten laste van de Leenbank niet in lijfrenten ten laste van de Stad zou kunnen con verteerenen stelde een model van lijf rente-brieven op't welk men liet drukken ten einde één of meer exemplaren aan ieder der regenten te kunnen uit reiken die dan zouden moeten trachten de geïnteresseerden over te halen om met zulke conversie genoegen te nemen Doch dit plan misluktehet had ongerustheid verwekt doordien eenige burgers, //in plaats van de pieuse en vader- //lijke zorg van de regenten voor de geïnteresseerden te prijzen Deze middelen werden in 1679 op eene opbrengst van dB 6000 ge raamd. Later, in 1722, werd daaraan nog de overwinst van de Wisselbank, en vervolgens ook de opbrengst van de posterijen gevoegd. Deze overmnst wordt in de rekening over 1793, met 6558 en alle de afgestane mid delen te samen met 14935 verantwoord waaronder 300 wegens pacht van de Leenbank. 2) Resolutie 9 Febr. 1675. Verg. Resol. Staten van Zeeland30 Jan. 1675.

Archief | 1878 | | pagina 90