90 roli guldens; die, op één na, de meeste loten nam f200 en dieop twee navoor de meeste loten inteekende kreeg f 100 als premie. De inschrijving zou openstaan tot 1 Ja nuari 1678, en de trekking zou den 1 April plaats hebben, vóór het Stadhuis dag en nacht zonder tusschen pozenuit gezonderd op de zon- en feestdagen x)in tegenwoordigheid van twee leden uit wet en raad, als Commissarissen. "Vóór de trekking moest ieder het bedrag van zijne inschrijving aan de thesauriers ter hand stellen, op verbeurte van de prijzen die op zijn naam mochten vallen. De te winnen prijzen bestonden in zes //hoogste en capi- //taelste," en zeventien //mindere" prijzen van te winnen Heerlijkheden of gedeelten van dienin obligatiën op de West- Ind Compagnieen ten laste van de kolonie Nova Zelandia m vier windmolens staande op de bolwerken; zes parten in het huis de Haringpakkerijstaande over de Bellingbrugbe nevens 1448 prijzen in zilver 2) ter waarde van f 15,192. De te verloten Heerlijkheden waren: die van Brigdamme van St. Laurens, van Riithemvan Oost-Souburgvan Klevers- Jcerke en van Nieuwerkerkeals //hoogste en kapitaalste prijzen, waaraan premiën van lijfrentebrieven ten laste van de stad van f 12 tot f 25 's jaars, wegens vóór en na uitkomen, verbonden waren. Voorts de Heerlijkheden geheel of voor zekere parten, van Domburg, van Domburg-buitenvan West- Desgelijks was geschied hij de trekking van de loterij voor het Tuchthuis, in 1642. Het trekken van eene loterij, ook des nachts, had voor het laatst in 1664, te Veere, plaats. Zie Gesch. der loterijenbl. 89 en 99. 2) De eenige uitzondering hierop maakte de negende van de prijzen buiten die van Heerlijkheden, zijnde: „een schoone, grooteverlakte spiegel „waardig f 300." (De onder n°. 24 uitgeloofde zes zilveren spiegels waren ieder slechts 100 waard.) De gegoten glas-spiegels zijn van iets latere uitvinding (1688) tot dien tijd voorzag Venetië geheel Europa van ge blazen glasspiegels, welke echter klein en betrekkelijk duur waren. Van daar dat men zich ten tijde van onze loterij nog met spiegels behielp, welker oppervlakte uit gepolijst en verlakt hout of uit metaal bestond.

Archief | 1878 | | pagina 94